آموزش اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری در سه ماهه اول 2023 به قرعه کشی های هدفمند تغییر می کند

تغییر سیستم اکسپرس اینتری کانادا از سال 2023

اداره مهاجرت کانادا (IRCC) در حال آماده شدن برای تغییر نحوه انتخاب نامزدهای اکسپرس اینتری در سه ماهه اول سال 2023 و پس از آن است.

از سال 2023، IRCC از معیارهای جدید برای برگزاری قرعه کشی های اکسپرس اینتری استفاده خواهد کرد که از کاندیداها بر اساس ویژگی های خاص به جای امتیاز کلی CRS دعوت می شود.

اگر شما هم سوالاتی در زمینه مهاجرت به کانادا دارید، کافیسا با شماره زیر تماس بگیرید تا همکاران ما در شرکت مهاجرتی کانادا هلیکا یک مشاوره تخصصی در این زمینه به شما ارائه کنند.

تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷

تغییرات مورد انتظار در اکسپرس اینتری توسط لایحه C-19 امکان پذیر شد که در 23 ژوئن موافقت سلطنتی را دریافت کرد، یا در هر دو مجلس پارلمان تصویب شد. بر اساس این لایحه، وزیر مهاجرت این اختیار را دارد که از کاندیداهایی با هر مهارت مورد تقاضا دعوت کند. یا توانایی ها

وزیر مهاجرت، شان فریزر در مصاحبه ای در ژوئن گذشته به CIC News گفت که تغییرات در اکسپرس اینتری به کانادا کمک می کند تا مهاجرانی را انتخاب کند که از قبل برای موفقیت اقتصادی کانادا آماده شده اند.

وزیر گفت: اگرچه اکسپرس اینتری در حال حاضر به کانادا مزیت رقابتی می دهد، اما فضایی برای بهبود وجود دارد.

شان فریزر گفت:”سیستم اکسپرس اینتری کانادا باید با توجه به چالش هایی که اقتصاد با آن روبرو است یا ممکن است در آینده با آن روبرو شود بهبود پیدا کند.

ما نمی توانیم مهاجرانی که به اینجا می آیند را کاملا با آنچه که مورد نیاز ماست منطبق کنیم، بنابراین باید در انتخاب نامزدهای مورد نظر مان معیار ها و فاکتور های مورد نیاز مان را در نظر بگیریم.”

IRCC می‌گوید که این لایحه به کانادا اجازه می‌دهد تا از کاندیداهای اکسپرس اینتری بر مبنای جدیدی دعوت کند، هدفی که از یک برنامه اقتصادی مشخص شده توسط وزیر صورت می گیرد.

چرا سیستم اکسپرس اینتری کانادا تغییر می کند؟

کانادا در حال حاضر به دلیل پیری جمعیت و نرخ پایین زاد و ولد با کمبود نیروی کار مواجه است. پیش بینی می شود که نه میلیون کانادایی تا سال 2030 به سن بازنشستگی 65 سالگی برسند و کانادایی های جوان تری برای پر کردن موقعیت های خود به اندازه کافی وجود ندارد، که منجر به تعداد زیادی از مشاغل خالی می شود که پر کردن آنها دشوار خواهد بود. کانادا برای حفظ نیروی کار خود و قوی نگه داشتن اقتصاد به مهاجرت متکی است.

برای کمک به حفظ و رشد نیروی کار، برنامه سطوح مهاجرت 2023-2025 پذیرش حداکثر 500000 مقیم دائم جدید در سال تا سال 2025 را هدف قرار داده است. از این تعداد، بیش از 110000 نفر از طریق برنامه های اکسپرس اینتری پذیرش خواهند شد.

بیشتر بخوانید: ویزای کار کانادا

چه کسی به کانادا دعوت خواهد شد؟

تا به امروز هیچ تاییدیه ای وجود ندارد که نامزدها در قرعه کشی های هدفمند دعوت نامه های درخواست (ITA) را دریافت کنند. وزیر گفت که با استان ها، شوراهای تجاری و سایر ذینفعان مشورت خواهد کرد تا به بهترین نحو ارزیابی کند که کدام نامزدها را هدف قرار دهد.

اختیارات جدید وزیر بدین معناست که اکنون می‌توان از کاندیداهای اکسپرس اینتری بر اساس مبرم‌ترین نیازهای اقتصادی و کمبودهای فوری نیروی کار، که اغلب در بخش‌های فناوری و مراقبت‌های بهداشتی دیده می‌شود، دعوت کرد.

مراقبت های بهداشتی به عنوان یکی از مهم ترین مقوله های شغلی دیده می شود. در ماه اکتبر، نرخ مشاغل خالی در این بخش به 6 درصد رسید. دولت اقداماتی را برای پر کردن مشاغل در این بخش انجام داده است، مانند حذف برخی از موانع برای پزشکان آموزش دیده بین المللی که در حال حاضر در کانادا هستند و برنامه شناسایی اعتبار خارجی که اخیراً اعلام شده است. 

با این حال، این احتمال وجود دارد که قرعه کشی های اکسپرس اینتری در آینده فقط کاندیداهایی را هدف قرار دهند که پیشینه ای در حرفه های مراقبت های بهداشتی دارند تا موقعیت های خالی را با سرعت بیشتری پر کنند.

سایر مشاغل مورد تقاضا مانند فناوری یا ساخت و ساز نیز می توانند به صورت هدفمند دعوت شوند زیرا اغلب با کمبود مواجه می شوند.

علاوه بر این، طبق طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC 2021) که اخیراً اجرا شده است، 16 شغل جدید اکنون واجد شرایط درخواست پذیرش در کانادا تحت برنامه‌های اکسپرس اینتری هستند که این مشاغل به شرح زیر می باشند:

 • مدیران حقوق و دستمزد
 • دستیاران دندانپزشکی و دستیاران آزمایشگاه دندانپزشکی
 • دستیاران پرستار، دستور دهندگان، و همکاران خدمات بیمار
 • دستیار فنی داروخانه و دستیار داروخانه
 • دستیار معلم دوره ابتدایی و متوسطه
 • کلانترها و ضابطان
 • افسران خدمات اصلاحی
 • مجریان آیین نامه و سایر افسران نظارتی
 • متخصصین زیبایی، الکترولوژیست و مشاغل مرتبط
 • نصاب و سرویس دهنده مسکونی و تجاری
 • کنترل کننده آفات و بخور
 • سایر تعمیرکاران و سرویس دهندگان
 • رانندگان کامیون های حمل و نقل
 • رانندگان اتوبوس، اپراتورهای مترو و سایر اپراتورهای حمل و نقل
 • اپراتور تجهیزات سنگین
 • مونتاژکنندگان هواپیما و بازرسان مونتاژ هواپیما

بیشتر بخوانید: مهاجرت متخصص به کانادا

اکسپرس اینتری کانادا کا چگونه کار می کند؟

سیستم مدیریت برنامه اکسپرس اینتری تلاش می کند تا پردازش را برای کارگران ماهر که تحت سه برنامه مهاجرت اقتصادی درخواست می کنند، ساده کند. 

 1. برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)
 2.  برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) 
 3.  کلاس تجربه کار کانادایی (CEC).

از زمانی که سیستم مدیریت برنامه اکسپرس اینتری در ژانویه 2015 به اجرا درآمد، نامزدها برای دریافت ITA منحصراً بر اساس امتیاز آنها در سیستم جامع رتبه بندی (CRS) انتخاب شده اند.

بر اساس CRS، نامزدها بر اساس چندین فاکتور مانند تجربه کاری، تحصیلات یا توانایی زبان و سایر عوامل سرمایه انسانی مانند سن آنها یا اینکه آیا خانواده ای دارند که قبلاً در کانادا زندگی می کنند، ارزیابی می شوند. به هر فاکتور امتیاز داده می شود و نامزدهایی که بیشترین امتیاز کلی را دارند بالاترین امتیاز CRS را  دریافت می کنند و بنابراین احتمال بیشتری دارد که در قرعه کشی اکسپرس اینتری ITA دریافت کنند.

با قرعه‌کشی‌های هدفمند، IRCC همچنان از کاندیداها می‌خواهد که معیارهای واجد شرایط بودن برای برنامه اکسپرس اینتری را داشته باشند. با این حال، نمره CRS یک نامزد عامل تعیین کننده در دریافت ITA نخواهد بود. قرعه‌کشی‌ها می‌توانند برای کاندیداهایی که تجربه کاری، تحصیلات یا توانایی‌های زبانی خاصی دارند، تنظیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *