اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس انتری سریع ترین و محبوب ترین گزینه برای اقامت دائم برای مهاجرانی است که به دنبال یک زندگی جدید در کانادا هستند. هر ساله حدود 110000 کارگر ماهر تحت سیستم اکسپرس انتری در کانادا پذیرفته می شوند.

عناوینی که در این مطلب میخوانید:

اکسپرس اینتری چیست؟

دولت کانادا از اکسپرس اینتری Express Entry، یک سیستم آنلاین، برای سازماندهی و بررسی درخواست‌های کارگران ماهری که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم کانادا را دریافت کنند، استفاده می‌کند. این سیستم دارای سه برنامه عمده اقتصادی دولت است:

 1. Federal Skilled Worker (FSW) کارگران مهار فدرال
 2. Federal Skilled Trades (FST) مشاغل ماهر فدرال (FST)
 3. Canadian Experience Class (CEC) کلاس تجربه کانادا (CEC)

چگونه می توانم برای اکسپرس اینتری درخواست بدهم؟

برای درخواست اکسپرس اینتری دو مرحله وجود دارد. مرحله اول این است که مشخصات خود را ارسال کنید که به ارائه این مدارک احتیاج دارد:

نتایج آزمون های زبان
گزارش ارزیابی مدارک تحصیلی
گذرنامه یا سایر اسناد سفر
پس از ارسال مشخصات خود و دریافت دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم کانادا، از شما خواسته می شود که درخواست اساسی تری را ارسال کنید که شامل نامه های مرجع، مدارک هویتی اضافی، گواهی های ترخیص پلیس و نتایج معاینه پزشکی است.

چه کسانی واجد شرایط اکسپرس اینتری هستند؟

کسانی که می خواهند از طریق اکسپرس اینتری درخواست بدهند، باید دارای مدرک دانشگاهی یا کالج، سابقه کاری مناسب و تسلط نسبی به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی داشته باشند. کاندیداها باید شرایط واجد شرایط بودن یکی از سه برنامه دولتی را تکمیل کنند تا با استفاده از سیستم اکسپرس انتری پروفایل ارسال کنند:

 1. Federal Skilled Worker (FSW) کارگران مهار فدرال
 2. Federal Skilled Trades (FST) مشاغل ماهر فدرال (FST)
 3. Canadian Experience Class (CEC) کلاس تجربه کانادا (CEC)

اگر شما هم در زمینه مهاجرت به کانادا نیاز به مشاوره دارید، میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید. همکاران ما در شرکت مهاجرتی هلیکا آماده یاری شما در این زمینه هستند.

تلفن:

تلفن تماس هلیکا در ایران

شرایط اکسپرس اینتری چیست؟

به طور کلی، برای واجد شرایط بودن برای اکسپرس اینتری به عنوان یک کارگر ماهر، باید:

 1. حداقل یک سال سابقه کار مستمر تمام وقت (یا پاره وقت قابل مقایسه) در یک شغل حرفه ای در ده سال گذشته داشته باشید.
 2. قادر به نشان دادن حداقل معیار زبان کانادایی (CLB) هفت در هر دو زبان انگلیسی یا فرانسوی در آزمون زبان باشید.
 3. تحصیلات پس از متوسطه که بر اساس معیارهای کانادایی با استفاده از ارزیابی اعتبار تحصیلی ارزیابی شده.

حداقل شرایط لازم برای درخواست به عنوان یک کارگر ماهر در سیستم اکسپرس اینتری کانادا هستند. داشتن این شرایط تضمین نمی کند که شما برای درخواست اقامت دائم کانادا دعوت شوید. کاندیداهایی با مشخصات و رزومه قوی تر همیشه بالاتر از کسانی انتخاب می شوند که فقط شرایط اولیه را دارند.

هزینه اکسپرس اینتری چقدر است؟

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری حدود 2300 دلار کانادا برای یک متقاضی مجرد و تقریباً 4500 دلار کانادا برای یک زوج است. هزینه ها به شرح زیر تقسیم می شوند:

هزینه امتحانات زبان اغلب 300 دلار است.
هزینه متوسط ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) 200 دلار است.

بیومتریک: 85 دلار برای هر فرد
هزینه های دولتی 1325 دلار برای بزرگسالان و 225 دلار برای کودکان است.
میانگین هزینه معاینه پزشکی برای یک بزرگسال 450 دلار و برای یک کودک 250 دلار است.
گواهینامه های پلیس برای هر کشور به طور متوسط 100 دلار هزینه دارد.
هیچ هزینه دولتی برای ارسال مشخصات اولیه اکسپرس اینتری شما وجود ندارد. هزینه ها فقط در صورت پذیرفته شدن برای درخواست اقامت دائم در کانادا درخواست می شود. اگر از طریق PNP درخواست دهید، ممکن است از شما خواسته شود که علاوه بر هزینه های درخواست دولتی، هزینه های مهاجرت استانی را نیز بپردازید.

همچنین باید توجه داشته باشید که اگر از طریق برنامه کلاس تجربه کانادا درخواست می دهید یا یک پیشنهاد کاری واقعی داشته باشید، باید نشان دهید که شرایط کافی برای حمایت از اسکان خود در کانادا دارید. این پول که شما باید در حساب خود داشته باشید به دولت داده نمی شود، اما برای دریافت ویزای اقامت دائم باید به آنها دسترسی داشته باشید. مبالغ هر خانوار در جدول زیر آمده است:

تعداد اعضای خانوارمبلغ مورد نیاز
1$13,310
2$16,570
3$20,371
4$24,733
5$28,052
6$31,638
7$35,224
برای خانوار های با جمعیت بالاتر برای هر عضو$3,586

آیا برای اکسپرس اینتری به پیشنهاد شغلی نیاز دارم؟

اکسپرس اینتری نیازی به پیشنهاد شغلی ندارد. اکثریت قریب به اتفاق متقاضیان اکسپرس اینتری پیشنهاد استخدام رسمی کانادایی ندارند.

اگر یک پیشنهاد شغلی واقعی در کانادا دارید، می توانید امتیاز CRS خود را تا 200 امتیاز افزایش دهید.

اکسپرس اینتری چقدر طول می کشد؟

از ارائه مشخصات مورد نیاز اکسپرس اینتری تا اعطای ویزای اقامت دائم، روند مهاجرتی شما می تواند تا شش ماه (حدودا) طول بکشد. با این حال، همه پرونده های مهاجرتی با این سرعت ادامه پیدا نمی کنند. اگر شما هنوز دعوت نامه ای برای درخواست دریافت نکردید، پروفایل اکسپرس اینتری شما به مدت 12 ماه در گروه متقاضیان فعال می ماند.

اگر بعد از 12 ماه هم دعوت نامه ای دریافت نکردید، می توانید پروفایل خود را دوباره ارسال کنید و در استخر بمانید. برای توضیح بیشتر موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. در استخر اکسپرس اینتری، پروفایل شما به مدت 12 ماه معتبر خواهد بود.
 2. شما 60 روز از تاریخ صدور ITA فرصت دارید تا درخواست کامل مقالات را تهیه کنید.
 3. هنگامی که مقامات مهاجرت کل درخواست شما را دریافت کردند، ممکن است حدود شش ماه طول بکشد تا اداره مهاجرت کانادا (IRCC) پرونده شما را در بررسی کند.

امتیاز اکسپرس اینتری چگونه محاسبه می شود؟

هنگامی که افراد در مورد “امتیاز ورود اکسپرس” در کانادا صحبت می کنند، معمولاً منظور آنها امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) است. امتیاز CRS توسط کانادا برای رتبه بندی افراد در استخر اکسپرس انتری بر اساس تعدادی ویژگی از جمله:

سن؛ سطح تحصیلی؛
تسلط به زبان فرانسه یا انگلیسی؛
سابقه کار در کانادا و خارج از کشور؛ ملاحظات همسر؛ و اتصال به کانادا تعییین می شود.

آیا ممکن است امتیاز CRS پایین آید؟

سخت است که بگوییم امتیاز CRS در آینده چگونه تغییر خواهد کرد. هیچ وکیل مهاجرت به کانادا یا مشاوری نمی تواند پیش بینی کند یا قول دهد که از طریق روش اکسپرس اینتری به یک فرد اقامت دائم داده می شود.

علاوه بر این، هر چه استان‌های بیشتری نمایه‌ها را از استخر اکسپرس اینتری انتخاب می‌کنند، امتیاز CRS یک نامزد اهمیت کمتری پیدا می‌کند. از سوی دیگر، برنامه های نامزد استانی، افرادی را جستجو می کنند که بتوانند بازار کار محلی یا نیازهای جمعیتی را برآورده کنند. این بدان معناست که افراد با مهارت های مورد تقاضا یا تجربه شغلی با امتیاز CRS پایین می توانند با این وجود در استخر اکسپرس اینتری موفق شوند.

دولت کانادا همچنین پیشنهاد کرده است که امتیاز CRS ممکن است به نفع بخت‌آزمایی‌های اکسپرس اینتری مبتنی بر شغل حذف شود.

چگونه می توانم امتیاز CRS خود را افزایش دهم؟

1. آیلتس را دوباره بگیرید

بهبود نمره آیلتس موثرترین روش برای کسب امتیاز است. نمرات خوب آیلتس به تنهایی ممکن است شما را تا 160 امتیاز جلو بیاندازد.

با این حال، اگر نمره آیلتس عالی و تحصیلات پس از متوسطه داشته باشید، می توانید 50 امتیاز اضافی کسب کنید. نمره آیلتس خوب و حداقل سه سال سابقه کار می تواند 50 امتیاز اضافی برای شما به ارمغان بیاورد.

برای واجد شرایط بودن برای اکسپرس اینتری تحت برنامه کارگر ماهر فدرال، باید نمره 7 معیار زبان کانادایی (CLB) داشته باشید که حداقل 6.0 در هر توانایی زبان (صحبت، خواندن، شنیدن و نوشتن) در آیلتس است. با این حال، اگر در تمام توانایی‌های زبانی به CLB 9 دست پیدا کنید، ممکن است برای توانایی زبانی که دارید، تا 260 امتیاز اکسپرس اینتری را دریافت کنید.

شما می توانید هر چند بار که بخواهید در آیلتس شرکت کنید. پس از ارسال نمایه خود به استخر اکسپرس اینتری، حتی می توانید پروفایل خود را با نتایج به روز شده آزمون آیلتس به روز کنید.

نکته مهاجرتی: در اسرع وقت در آزمون آیلتس خود ثبت نام کنید. اگر همه چیز آنطور که انتظار داشتید پیش نرفت، این فرصت را خواهید داشت که قبل از ارسال نمایه خود، تست ها را تکرار کنید. شما همیشه می توانید پروفایل خود را ویرایش کنید، اما اگر منتظر بمانید تا از قبل در استخر باشید تا امتیاز خود را افزایش دهید، ممکن است قرعه کشی را از دست بدهید.

2. تجربه کاری

از آنجایی که اکسپرس اینتری برنامه های کاربردی را برای جریان های مهاجرت اقتصادی مدیریت می کند، سابقه اشتغال شما نقش مهمی در تعیین امتیاز اکسپرس اینتری شما دارد. با این حال، جمع آوری سال ها تجربه کاری بیشتر صرفاً برای افزایش امتیاز اکسپرس اینتری کار ساده ای نیست.

نکته: اگر واجد شرایط اکسپرس اینتری نیستید، یا اگر واجد شرایط هستید اما امتیاز رقابتی ندارید، ابتدا به عنوان دانشجو یا کارگر موقت به کانادا بیایید. تجربه کانادایی ممکن است منجر به انتخاب های متعدد مهاجرت به کانادا شود.

با این حال، بسیاری از کاندیداها از تجربه حرفه ای که دارند نهایت استفاده را نمی برند. اکسپرس اینتری با استفاده از ماتریس طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) به همه مشاغل امتیاز اختصاص می دهد. انتخاب کد NOC صحیح یکی از اساسی ترین استراتژی ها برای بهبود امتیاز شما است.

اگر دعوت نامه ای برای درخواست اقامت دائم دریافت کردید، باید تأیید کنید که کدهای NOC که در تجربه کاری خود ذکر کرده اید صحیح است، بنابراین سعی کنید در تخصص خود اشتباه نکنید. چرا که عواقب آن ناگوار خواهد بود.

با این اوصاف، ارزش آن را دارد که مدتی را صرف تعیین اینکه کدام کدهای NOC واقعاً منعکس کننده تجربه حرفه ای شما هستند و در عین حال بیشترین امتیاز اکسپرس اینتری را به دست آورید، صرف کنید. اگر جستجو و انتخاب ناک NOC مورد نظر شما دشوار است، می توانید با کارشماسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس ایران: 021۲۲۴۱۸۸۷۷

شماره تماس کانادا: 0016479075026

3. امتیاز همسر

این مورد ممکن است برای همه افراد صدق نکند، اما اگر همسر یا شریک معمولی دارید، ممکن است برخی از امتیازها را از دست بدهید. در اینجا سه گزینه وجود دارد و ارزش بررسی همه آنها را دارد.

اول از همه، همسر یا شریک زندگی شما ممکن است امتیاز بیشتری به شما بدهد. همسر یا شریک زندگی شما ممکن است بتواند امتیاز اکسپرس اینتری شما را با شرکت مجدد در آزمون زبان یا اخذ یک ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) برای هر مدرک بالاتر از دیپلم که دارند، افزایش دهد.

سوم اینکه ممکن است همسرتان مورد بهتری نسبت به شما باشد. شما باید قبلا تست و محاسبه کنید اگر همسرتان کاندیدای اولیه باشد، با یا بدون شما، چند امتیاز دریافت می‌کند. برای راهنمایی در این موضوع می توانید با ما تماس بگیرید.

اگر شما و همسر یا شریکتان هر دو کیس های بالقوه ای هستید، می توانید پروفایل های جداگانه ای را به استخر اکسپرس اینتری ارسال کنید و یکدیگر را به عنوان همراه معرفی کنید. از این طریق شانس موفقیت خود را چهار برابر می کنید!

اگر در آزمون‌های زبان خوب عمل کرده‌اید، تا حد امکان برای تجربه شغلی خود امتیاز کسب کرده‌اید، و امتیاز همسرتان را به حداکثر رسانده‌اید و هنوز نمره رقابتی ندارید، چندین روش دشوارتر برای افزایش آن وجود دارد.

4. پیشنهاد کار

یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط از یک تجارت کانادایی ممکن است 50 تا 200 امتیاز جایزه برای شما به همراه داشته باشد. برای تعامل با شرکت های کانادایی در حرفه خود زمانی را در بانک کار کانادا، گروه های شغلی خصوصی و شبکه های اجتماعی مثل لینکدین صرف کنید.

5. نامزدی استانی

اگر توسط یک استان نامزد شوید، 600 امتیاز جایزه کسب خواهید کرد. بسیاری از استان‌ها برنامه‌های نامزدی مشابه اکسپرس اینتری دارند، با این حال معمولاً این به خود فرد بستگی دارد که تعیین کند برای کدام برنامه‌ها واجد شرایط هستند و چگونه درخواست کنند. به یاد داشته باشید که درخواست برای نامزدی استانی اغلب یک فرآیند درخواست مجزا است.

6. تحصیل

بازگشت به تحصیل هزینه قابل توجهی است، اما ممکن است تأثیر قابل توجهی داشته باشد. برای مثال، یک برنامه گواهینامه یک ساله پس از دبیرستان ممکن است امتیازات زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. اگر در حال حاضر یک مدرک سه ساله یا بیشتر پس از متوسطه را (120 امتیاز) دریافت کرده اید و در برنامه یک ساله دوم ثبت نام کرده اید، می توانید 8 امتیاز اضافی صرفاً برای تحصیل دریافت کنید.

اگر قبلاً CLB 9 و همچنین دو سال سابقه کار در کانادا دارید، می توانید 50 امتیاز اضافی برای قابلیت انتقال مهارت دریافت کنید. این در مجموع 58 امتیاز اکسپرس اینتری جدید برای شما خواهد داشت.

کاندیدای ایده آل اکسپرس اینتری چیست؟

چیزی به نام پروفایل یکسان که برای اکسپرس اینتری مناسب باشد وجود ندارد. به داوطلبانی که وارد استخر می شوند یک امتیاز CRS (سیستم رتبه بندی کامل) تعلق می گیرد. کسانی که رتبه بالاتری دارند به احتمال زیاد برای درخواست دعوت می شوند. مهارت بالا در زبان، سن، درجه تجربه شغلی، تحصیلات و ارتباطات کانادایی از جمله ویژگی هایی هستند که ممکن است بر امتیاز CRS شما تأثیر بگذارند.

متقاضیان اکسپرس اینتری باید معیارهای زیر را داشته باشند:

باید زیر 30 سال سن داشته باشند.
دارای دو مدرک لیسانس یا فوق لیسانس باشند.
داشتن مهارت متوسط تا بالا در زبان انگلیسی و/یا فرانسوی (معیار زبان کانادایی [CLB] سطح نهم یا بالاتر)
حداقل سه سال سابقه کار حرفه ای داشته باشند.

فاکتورهای دیگری که می توانند امتیاز CRS شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشند عبارتند از:

 • مهارت های زبانی پیشرفته در زبان انگلیسی و/یا فرانسوی
 • دوزبانه بودن در فرانسه و انگلیسی (تسلط به هر دو زبان)
 • مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری.
 • سابقه کار یا تحصیل در کانادا
 • یک برادر یا خواهر کانادایی که هنوز در کانادا زندگی می کند
 • یک پیشنهاد کاری از پیش تعیین شده از یک شرکت کانادایی
 • نامزدی برنامه نامزد استانی

تفاوت بین امتیازات واجد شرایط اکسپرس اینتری و امتیاز CRS چیست؟

داوطلبان ابتدا باید حداقل 67 امتیاز را در شبکه امتیازات واجد شرایط بودن FSW کسب کنند تا برای برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) درخواست دهند. هنگامی که یک FSW یا سایر متقاضیان اکسپرس اینتری وارد استخر می شوند، امتیاز CRS به آنها تعلق می گیرد.

امتیاز CRS توسط کانادا برای رتبه بندی همه نامزدها در استخر اکسپرس اینتری استفاده می شود. دولت کانادا هر دو هفته یک بار قرعه کشی اکسپرس اینتری را با حداقل امتیاز CRS انجام می دهد. از افرادی که در این گروه دارای امتیاز CRS بالاتر از حد مجاز هستند، دعوت می‌شوند تا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

آیا حداقل امتیاز برای اکسپرس اینتری وجود دارد؟

حداقل امتیاز CRS مورد نیاز برای دریافت دعوتنامه برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم کانادا در هر قرعه کشی متفاوت است. در نتیجه، انجام اقداماتی برای ارتقای جایگاه خود در بین کاندیداها ضروری است تا شانس خود را برای دریافت دعوتنامه به حداکثر برسانید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مهاجرت کاری و ویزای کاری کانادا

امتیاز زبان چگونه محاسبه می شود؟

امتیاز زبان اکسپرس اینتری بسته به عملکرد داوطلب در یکی از آزمون های انگلیسی یا فرانسوی تایید شده کانادا اعطا می شود. اگر داوطلبی به دو زبان فرانسوی و انگلیسی مسلط باشد، می تواند فاکتور زبان نمره CRS خود را به حداکثر برساند.

نمره آیلتس چگونه بر نمره CRS تأثیر می گذارد؟

نمره IELTS یا CELPIP شما ممکن است به طور قابل توجهی بر نتیجه CRS شما تأثیر بگذارد. کسب حداقل نمره معیار زبان کانادایی (CLB) 9 در هر بخش از امتحان می تواند امتیاز عامل انتقال مهارت شما را سه برابر کند و امتیاز CRS شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

متقاضیان ورود سریع باید به یکی از زبان های رسمی کانادا، فرانسوی یا انگلیسی، تسلط داشته باشند. اگر به زبان فرانسه مسلط هستید، می توانید به جای آن در آزمون فرانسه شرکت کنید. در این سناریو نیازی به شرکت در آزمون IELTS یا CELPIP نیست. برای بهینه سازی امتیازات زبان خود، حداقل CLB 9 در هر بخش از آزمون فرانسه را به دست آورید.

آیا همسرم نیاز به شرکت در آزمون آیلتس دارد؟

اگر یک نمایه اکسپرس اینتری را از طریق برنامه FSW با همسر همراه خود ارسال کنید، بسته به نمره FSW شما، ممکن است از آنها خواسته شود که در یک آزمون زبان مانند آیلتس شرکت کنند. اگر همسر شما حداقل CLB 4 را در هر بخش از یکی از امتحانات زبان رسمی IRCC کسب کند، می توانید 5 امتیاز به امتیاز FSW خود اضافه کنید.

اگر امتیاز شما کمتر از 67 باشد، این امتیازات ممکن است به شما کمک کند واجد شرایط ارسال نمایه شوید. نتایج زبان همسرتان ممکن است به شما کمک کند تا امتیاز CRS خود را افزایش دهید و شانس خود را برای پذیرش در استخر اکسپرس اینتری افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت خانوادگی اسپانسرشیپ کانادا

چرا امتیاز اکسپرس اینتری من صفر است؟

اگر امتیاز اکسپرس اینتری شما 0 باشد، نشان می دهد که پروفایل شما با معیارهای واجد شرایط مطابقت ندارد. این ممکن است بلافاصله پس از ارسال نمایه اکسپرس اینتری شما یا پس از اینکه ماه ها در استخر بود اتفاق بیفتد. برخی از رایج ترین دلایلی که یک نمایه دیگر قابل قبول نیست عبارتند از:

نتایج زبانی که منقضی شده است یا گزارش ECA؛
عدم رعایت حداقل استانداردهای پول تسویه حساب؛
از دست دادن امتیازات واجد شرایط به دلیل عامل سن (برای کارگران ماهر فدرال)
معیارهای سابقه کار دیگر برآورده نمی شود (کمتر از یک سال سابقه کار در ده سال گذشته).
شما کمتر از یک سال در کد NOC اصلی خود تجربه دارید.

چه نمره CRS برای اقامت دائم کانادا لازم است؟

هیچ امتیاز CRS دقیقی وجود ندارد که بتواند دعوتنامه اقامت دائم کانادا برای درخواست (ITA) را تضمین کند.  CRS همیشه در حال تغییر است. دولت کانادا محدودیت CRS را برای هر قرعه کشی اکسپرس اینتری فاش نمی کند.

چرا قطع-جریان CRS اینقدر زیاد است؟

به دلیل افزایش امتیازات اعطا شده به متقاضیانی که نامزدی در نمایه خود دارند، CRS برای برنامه ویژه استانی (PNP) اکسپرس اینتری قرعه کشی می شود. متقاضیان اکسپرس اینتری که نامزد استانی می شوند ممکن است 600 امتیاز نسبت به امتیاز CRS خود دریافت کنند.

روند امتیاز CRS

در سال 2021، کانادا برای کلاس تجربه کانادایی (CEC) و برنامه نامزد استانی (PNP) قرعه کشی برگزار کرد. کاهش CRS در قرعه کشی های CEC در سال 2021 به پایین‌ترین حد خود رسید. دولت کانادا از تقریباً 27000 متقاضی CEC با امتیاز CRS کمتر از 75 در فوریه 2021 استقبال کرد.

محدوده امتیاز CRS برای قرعه‌کشی‌های PNP آن سال، از 600 تا 800 متغیر بود. چرا که در قرعه کشی های PNP حدود 600 امتیاز اضافی به متقاضیان داده می شود. بنابراین پایین‌ترین نامزد PNP دارای امتیاز CRS کمتر از 100 قبل از نامزدی بود. از این آمارها نتیجه میگیریم که قبولی در PNP شانس شما را برای اقامت دائم کانادا افزایش می دهد.

آیا 438/459/467/462 یک امتیاز CRS خوب است؟

کمترین امتیاز CRS انتخاب شده در سال 2019، 438 بود. با این حال، به دست آوردن این شماره دعوت نامه را تضمین نمی کند. اینکه آیا دعوت نامه ای از دولت فدرال یا استانی دریافت می کنید، با تعدادی از معیارهای خارجی و همچنین مشخصات شخصی شما تعیین می شود. نمره CRS در رده های میانی تا بالای 400 خوب تلقی می شود و ممکن است شانس شما را برای انتخاب استان افزایش دهد.

استان‌ها به پذیرش متقاضیان مستقیماً از استخر اکسپرس انتری در طول همه‌گیری کرونا ادامه داده‌اند. گاهی اوقات استانها حداقل محدودیت CRS را هدف قرار می‌دهند و گاهی اوقات به سادگی سایر ویژگی‌ها مانند تجربه شغلی یا امتیاز داوطلبان را بر روی شبکه امتیازی خود متمرکز می‌کنند. از آنجایی که نمی توان پیش از موعد امتیاز CRS را تعیین کرد، بهتر است که شما هر زمان که برای تان امکان پذیر است اقداماتی برای افزایش امتیاز CRS خود انجام دهید.

پروفایل اکسپرس اینتری چیست؟

پروفایل اکسپرس اینتری فرمی دیجیتالی است که توسط افراد واجد شرایط پر می شود و حاوی اطلاعات شخصی مانند سن، تجربه شغلی، تحصیلات، تسلط به زبان فرانسه و انگلیسی، اطلاعات خانواده و پیوندهایی به کانادا است. با استفاده از این حقایق، کانادا پروفایل های موجود در استخر اکسپرس اینتری را مقایسه می کند و تصمیم می گیرد که چه کسی دعوت نامه را دریافت کند.

نحوه ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری

قبل از اینکه بتوانید پروفایل اکسپرس اینتری بسازید، ابتدا باید یک حساب امن IRCC ایجاد کنید. اگر نماینده‌ای از طرف شما پروفایل ارسال کند، این کار را با استفاده از پورتال مجاز نمایندگان پولی خود انجام می‌دهد.

پس از ایجاد حساب کاربری، شما یا نماینده شما باید یک پرسشنامه واجد شرایط بودن را تکمیل کنید تا ببینید آیا واجد شرایط برنامه اکسپرس اینتری هستید یا خیر. اگر شرایط لازم را دارید، گام بعدی تکمیل فرم آنلاین با اطلاعات خود از جمله سن، تجربه شغلی، تحصیلات و نتایج آزمون زبان است. پس از تکمیل فرم، سیستم اکسپرس اینتری به طور خودکار امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) و برنامه ای را که برای آن واجد شرایط هستید تعیین می کند.

آدرس سایت IRCC اداره مهاجرت کانادا که در آن میتوانید حساب بسازید. (اینجا کلیک کنید)

چه سطح زبانی برای اکسپرس اینتری لازم است؟

اکثر برنامه های اکسپرس انتری حداقل در هر بخش از آزمون زبان فرانسه یا زبان انگلیسی (نمره 6 در هر حوزه از آزمون آیلتس) به معیار زبان کانادایی 7 نیاز دارند.

پیشنهاد شغلی چگونه بر پروفایل اکسپرس اینتری من تأثیر می گذارد؟

افزودن یک پیشنهاد استخدامی واقعی کانادایی به پروفایل اکسپرس اینتری تان، ممکن است امتیاز CRS شما را 50 تا 200 امتیاز افزایش دهد. برای اعطای این امتیازها معمولاً ارزیابی تأثیر مثبت بر بازار کار (LMIA) ضروری است. پیشنهاد استخدام غیررسمی امتیاز اکسپرس اینتری شما را افزایش نمی دهد و نباید در درخواست شما فاش شود. چون به ضرر شما خواهد بود.

چرا من واجد شرایط ارسال پروفایل اکسپرس اینتری نیستم؟

برای ارسال نمایه باید حداقل شرایط لازم برای یکی از برنامه های فدرال اکسپرس اینتری را برآورده کنید. اگر قادر به ارسال نمایه نیستید، ممکن است حداقل الزامات برنامه را برآورده نکنید یا شواهد کافی مبنی بر استطاعت مالی ندارید.

چگونه می توانم وضعیت پروفایل اکسپرس اینتری خود را بررسی کنم؟

به حساب IRCC خود وارد شوید و برای بررسی وضعیت پروفایل اکسپرس اینتری خود، «مشاهده برنامه‌هایی که ثبت کرده‌اید» “View the applications you submitted”، «وضعیت نمایه ورودی اکسپرس» “Express Entry profile status” و «نمایه خود را مشاهده کنید» “View your profile” را انتخاب کنید.

پروفایل اکسپرس اینتری چقدر اعتبار دارد؟

پروفایل اکسپرس اینتری 12 ماهه معتبر است. با این حال، اگر در حین حضور در استخر اکسپرس اینتری رد صلاحیت شوید، ممکن است پروفایل شما قبل از پایان دوره 12 ماهه برداشته شود.

دعوت نامه برای درخواست چیست؟

دعوت به درخواست (ITA) دعوتی است برای متقاضیان منتخب که پروفایل اکسپرس اینتری را برای درخواست اقامت دائم ثبت کرده اند. شما باید ظرف 60 روز پس از دریافت دعوتنامه برای درخواست (ITA) یک درخواست جامع برای اقامت دائم ارائه دهید.

اگر دعوتنامه ای برای درخواست دریافت کنم چه اتفاقی می افتد؟

هر کشوری رویه های خاص خود را برای دریافت گواهی نامه ترخیص پلیس (PCC) برای اکسپرس اینتری دارد. برای دریافت مشاوره مربوط به کشور در مورد نحوه دریافت PCC از وب سایت IRCC دیدن کنید (برای مشاهده اینجا کلیک کنید) یا با شماره تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷ تماس بگیرید.

نحوه دریافت گواهی پلیس اکسپرس اینتری

هر کشوری دستورالعمل های خاص خود را برای دریافت گواهی نامه ترخیص پلیس (PCC) برای اکسپرس اینتری دارد. برای دریافت جزئیات مربوط به کشور در مورد نحوه دریافت PCC از وب سایت IRCC دیدن کنید. (اینجا کلیک کنید) یا با شماره تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷ تماس بگیرید.

برای اکسپرس اینتری چه مدرکی برای تجربه کاری لازم است؟

برای اثبات هر دوره از تجربه کاری در نمایه اکسپرس اینتری خود، باید از هر یک از کارفرمایان قبلی خود یک نامه مرجع دریافت کنید. برای اینکه یاد بگیرید که چگونه یک مرجع نامه برای مهاجرت به کانادا تهیه کنید و در صورت نیاز از چه مدارکی می توان به جای آن استفاده کرد در آینده ای نزدیک مطلبی منتشر خواهیم کرد که تا آن زمان شما می توانید با شماره تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷ تماس بگیرید.

نحوه دریافت گواهی پزشکی برای اکسپرس اینتری

برای دریافت گزارش پزشکی برای اکسپرس اینتری، باید به پزشک پنل IRCC مراجعه کنید. (اینجا کلیک کنید) یا با شماره تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷ تماس بگیرید.

نحوه اثبات وجوه تسویه حساب برای اکسپرس اینتری

متقاضیان باید نامه هایی از موسسات مالی که در آن پول خود را نگهداری می کنند (نامه بانک شما) ارائه کنند تا شواهدی مبنی بر امور مالی برای اکسپرس اینتری داشته باشند. اطلاعات زیر باید در نامه ذکر شود:

 1. چاپ روی سربرگ موسسه بانکی
 2. اطلاعات تماس موسسه مالی را درج کنید.
 3. نام متقاضی را درج کنید.
 4. لیستی از صورتحساب ها یا وام های معوق تهیه کنید.
 5. برای هر حساب، اطلاعات زیر را وارد کنید:
 • جزئیات حساب
 • تاریخ افتتاحیه
 • مبلغ جاری هر حساب
 • میانگین موجودی برای شش ماه قبل

آیا اکسپرس اینتری بهتر است یا PNP؟

اگر امتیاز CRS کافی برای دعوت شدن به قرعه کشی فدرال ندارید، PNP ممکن است برای شما مناسب باشد. اکثر PNP ها به متقاضیانی نیاز دارند که پروفایل اکسپرس اینتری داشته باشند. با ایجاد نمایه اکسپرس اینتری چیزی برای از دست دادن ندارید زیرا ارسال آن رایگان است.

اگر در قرعه کشی اکسپرس اینتری فدرال انتخاب شده اید اما PNP ندارید، نه تنها مشکلی نیست بلکه بهتر هم هست زیرا از نیاز به زمان پردازش استانی اضافی جلوگیری می کند. برای اینکه بدانید آیا PNP یا Express Entry برای شما مناسب است، با شماره تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷ تماس بگیرید.

آیا می توانم همزمان برای Express Entry و PNP اقدام کنم؟

اگر از طریق PNP کانادا درخواست دهید، در نهایت باید برای وضعیت اقامت دائم به دولت فدرال درخواست دهید. اینکه آیا PNP شما با سیستم اکسپرس اینتری (“Enhanced”) هماهنگ است یا خیر، نحوه ارسال درخواست اقامت دائم شما را تعیین می کند. یعنی در هنگام درخواست اقامت دائم، شما باید PNP خود را با اکسپرس اینتری تان هماهنگ کنید. به عبارت ساده تر در اکسپرس اینتری چیزی ننویسید که متغیر یا PNP شما باشد.

اگر PNP شما بهبود یافته است، می توانید برای پردازش سریعتر با استفاده از سیستم اکسپرس انتری برای اقامت دائم درخواست دهید. کاندیداهایی که از طریق اکسپرس اینتری هم تراز شده یا پیشرفته شده با PNP (یعنی با هردو درخواست می دهند) درخواست نامزدی می کنند، 600 امتیاز به امتیاز CRS خود اضافه می کنند.

این امتیازهای اضافی عملاً یک دعوت نامه برای درخواست (ITA) در قرعه کشی استخر اکسپرس اینتری آینده را تضمین می کند. پردازش درخواست اکسپرس اینتری تقریباً 6 ماه طول می کشد.

اگر PNP شما “Base” یا پایه است، باید با استفاده از سایت اقامت دائم غیر اکسپرس اینتری برای اقامت دائم درخواست دهید. PNP های پایه، به صورت مستقل از سیستم اکسپرس اینتری کار می کنند و تابع زمان پردازش PNP معمولی هستند، که اغلب به طور قابل توجهی کندتر از زمان پردازش برنامه های کاربردی PNP پیشرفته است.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد مهاجرت استانی PNP کانادا

چگونه یک برنامه نامزدی استانی PNP بر نمایه اکسپرس اینتری من تأثیر می گذارد؟

نامزدی از یک برنامه نامزد استانی ممکن است امتیاز اکسپرس انتری CRS شما را تا 600 امتیاز افزایش دهد. این امتیازات اضافی تاثیر بالایی دارند و دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم در کانادا را تضمین می کنند.

برنامه های نامزد استانی که از سیستم اکسپرس اینتری استفاده می کنند:

مکانیسم اکسپرس انتری توسط چندین برنامه نامزد استانی (PNP) استفاده می شود که اغلب به عنوان PNP های پیشرفته شناخته می شوند. این بدان معناست که اگر برای اقامت دائم تحت یک PNP پیشرفته نامزد شده اید، می توانید از طریق سیستم اکسپرس اینتری درخواست دهید. برنامه های نامزد استانی که از روش اکسپرس اینتری استفاده می کنند شامل موارد زیر است:

 • تجربه کار در نوا اسکوشیا: اکسپرس اینتری
 • اولویت های بازار کار نوا اسکوشیا
 • جریان سرمایه انسانی انتاریو
 • PEI PNP Express Entry
 • اکسپرس اینتری ساسکاچوان
 • یوکان اکسپرس اینتری
 • اکسپرس اینتری آلبرتا
 • مهاجرت مهارت های بریتیش کلمبیا
 • مسیر اکسپرس اینتری مانیتوبا
 • جریان بازار کار نیوبرانزویک اکسپرس اینتری
 • رده کارگران ماهر نیوفاندلند و لابرادور اکسپرس اینتری
 • اکسپرس اینتری مناطق شمال غربی

قرعه کشی اکسپرس اینتری چیست؟

هر دو هفته یکبار، کانادا برای افرادی که دارای پروفایل اکسپرس اینتری هستند که یکی از نیاز های CRS را برآورده می کنند (یعنی واجد شرایط مورد نیاز کانادا هستند)، یک دسته دعوت ارسال می کند. داوطلبانی که از طریق قرعه کشی اکسپرس اینتری دعوتنامه دریافت می کنند، می توانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

قرعه کشی اکسپرس اینتری چه زمانی انجام می شود؟
در حالی که هیچ برنامه مشخصی برای قرعه کشی های اکسپرس اینتری وجود ندارد، معمولاً هر دو هفته یکبار، روزهای چهارشنبه برگزار می شود.

قانون اکسپرس اینتری تای بریک چیست؟ tie-breaking rule

قانون تساوی یک تاریخ است که توسط IRCC برای تعیین اینکه آیا متقاضیان دارای امتیاز CRS یکسان ITA دریافت می کنند یا خیر استفاده می شود. اگر تعداد زیادی از پروفایل ها دارای امتیاز یکسانی با کات-آف CRS باشند، IRCC از مکانیسم بازکردن کروات یا گره tie-breaking استفاده می کند.

این کمک می کند تا تعداد ITA های اهدا شده در هر قرعه کشی محدود شود. اگر امتیاز یک نامزد با کات-آف CRS یکسان باشد، فقط در صورتی ITA دریافت می‌کند که قبل از قانون tie-breaking یک نمایه ارائه کرده باشد.

شماره پروفایل اکسپرس اینتری چیست؟

پس از ثبت پروفایل اکسپرس اینتری، یک نامه تأیید با شماره پروفایل اکسپرس اینتری خود دریافت خواهید کرد. شماره در گوشه سمت چپ بالا داده می شود و باید با “E” شروع شود.

بیشتر بخوانید: تحصیل در کانادا

چگونه اشتباهات را در نمایه اکسپرس اینتری خود برطرف کنیم؟

برای مدیریت پذیرش مهاجرت، اکسپرس اینتری از یک سیستم دو مرحله ای استفاده می کند:

پروفایل: برای نشان دادن استعدادها و تخصص خود، متقاضیان علاقه مند یک پروفایل اکسپرس اینتری ایجاد می کنند. در صورتی که استانداردهای واجد شرایط بودن را برآورده کنند، در مجموعه داوطلبان اکسپرس اینتری پذیرفته خواهند شد.
قبولی: از رقابتی ترین پروفایل های استخر اکسپرس اینتری و کسانی که بیشترین امتیاز را دارند خواسته می شود که برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

چگونه می توانم در پروفایل اکسپرس اینتری ام تغییراتی ایجاد کنم؟

اگر پروفایل اکسپرس اینتری خود را ارسال کرده اید اما هنوز دعوت نامه ای برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت نکرده اید، می توانید تنظیمات را انجام دهید! ممکن است خطاها را تصحیح کنید و حتی مدارک جدیدی اضافه کنید (مثلاً اگر در آزمون آیلتس خود مجدد شرکت کنید و نمره بهتری بگیرید). با این حال، اقدامات خاصی وجود دارد که باید انجام شود. آنها به شرح زیر است:

 1. برای حساب Express Entry خود به صفحه خوش آمدگویی بروید. سپس روی گزینه “چه می‌خواهید امروز انجام دهید؟”  “What would you like to do today?” کلیک کنید.
 2. سپس به قسمتی با عنوان «مشاهده برنامه‌ها یا پروفایل‌های ارسال شده من»  “View my submitted applications or profiles” بروید و گزینه «بررسی وضعیت و پیام‌ها» “Check status and messages.” را انتخاب کنید.
 3. دکمه‌ای را مشاهده می‌کنید که روی آن نوشته شده است: «مشاهده برنامه ارسال شده» “Application/profile details”  در پایین صفحه «جزئیات برنامه/پروفایل»  “View submitted application.”.
 4. در صفحه «نمایه ورود اکسپرس»“Express Entry profile”، وقتی تقریباً در آنجا هستید، روی دکمه «به‌روزرسانی فرم» “Update form.” کلیک کنید. مطمئن شوید که قسمت مناسب برای ویرایش انتخاب شده است.
 5. همه تغییرات مورد نیاز را انجام دهید، سپس به پایین صفحات بروید و روی «ذخیره و خروج» “Save and exit.” کلیک کنید.
 6. هنگامی که تغییرات تان را تکمیل کردید، در نزدیکی پایین صفحه، به دنبال دکمه “ادامه” “Continue” بگردید. اکنون می توانید نسخه به روز شده پروفایل اکسپرس اینتری خود را ارسال کنید. کاملا راحت!

یادآوری: وقتی فرمی را وارد می‌کنید و روی «ذخیره و خروج» کلیک می‌کنید، دکمه «بازگرداندن تغییرات» را می‌بینید. حتی اگر هیچ تغییری ایجاد نشود، این دکمه باقی خواهد ماند. اگر هیچ تغییری ایجاد نکرده‌اید، می توانید روی گزینه «بازگرداندن تغییرات» کلیک کنید تا مطمئن شوید که سیستم الکترونیکی می‌داند چیزی تغییر نکرده است.

لطفاً به خاطر داشته باشید که اگر تغییراتی ایجاد کنید که بر واجد شرایط بودن یا امتیاز CRS شما تأثیر بگذارد، سیستم اکسپرس انتری نمایه شما را در عرض 24 ساعت به روز می کند تا این تغییرات را منعکس کند.

چه زمانی نمیتوانم در پروفایل اکسپرس اینتری ام تغییراتی ایجاد کنم؟

چند موقعیت وجود دارد که در آنها نمی توانید تغییراتی در نمایه خود ایجاد کنید.

1.  پروفایل اکسپرس اینتری شما واجد شرایط نیست

اگر پروفایل شما با شرایط یکی از برنامه های اکسپرس اینتری کانادا مطابقت نداشته باشد، رد می شود و نمی توانید آن را تغییر دهید. چگونه می توانید بفهمید که واجد شرایط نیستید؟ این ساده است. اگر وارد پروفایل اکسپرس اینتری خود شوید و فقط گزینه «مشاهده نمایه» “View profile” را ببینید، به این معنی است که درخواست شما بررسی شده و رد شده است. پروفایل شما توسط سیستم به عنوان نامناسب علامت گذاری می شود.

نا امید نشوید! شما نمی توانید نمایه خود را تغییر دهید، اما ممکن است یک پروفایل جدید ایجاد کنید. با این حال، اگر اعتبارنامه شما واجد شرایط نبود، معمولاً باید منتظر بمانید تا قبل از ارسال درخواست دیگر، شرایط خود را افزایش دهید. شما باید از خطاها اجتناب کنید، مطمئن شوید که تمام اطلاعات مربوطه را در برنامه دوم خود را درست وارد کرده و دوباره بخوانید.

2. نمایه شما یک دعوت نامه برای درخواست (ITA) دریافت کرده است.

اگر نمایه اکسپرس اینتری شما یک دعوتنامه برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت کند، تمام اطلاعاتی که در نمایه ارائه کرده اید دائمی می شود. در حالی که از نظر فنی می‌توانید هنگام تهیه پیش‌نویس درخواست نهایی خود، حقایق را تغییر دهید، اما باید سعی کنید از انجام آن اجتناب کنید.

اگر تغییراتی در آن ایجاد کنید که باعث شود شما واجد شرایط نباشید، درخواست شما رد خواهد شد. علاوه بر این، افسر مهاجرت مسئول پرونده شما این اختیار را دارد که اطلاعات بیشتری در مورد هر گونه ناهنجاری بین مشخصات اصلی و درخواست نهایی درخواست کند.

نکته بسیار مهم: یک کلمه در مورد ارائه نادرست: دروغ گفتن یا ارائه اطلاعات گمراه کننده در مورد درخواست مهاجرت یک جرم جنایی است. اگر فردی در حال انجام این کار تشخیص داده شود، ممکن است با فریب مورد پیگرد قانونی قرار گیرد و با ممنوعیت 5 ساله درخواست مهاجرت به کانادا مواجه شود.

سواالت متداول در زمینه اکسپرس اینتری کانادا

دو درخواست اکسپرس اینتری برای یک متقاضی را نمی توان همزمان ارسال کرد. اگر متاهل هستید، اگر همسرتان واجد شرایط باشد، می توانید از طرف همسرتان درخواست بدهید. در نتیجه، یک متقاضی نمی تواند چندین پروفایل اکسپرس اینتری داشته باشد، با این حال در موارد نادر، دو پروفایل برای یک خانواده مجاز است.

اگر بعد از 12 ماه از شما درخواست قبول نشد، می توانید نمایه خود را دوباره ارسال کنید و تا 12 ماه دیگر در استخر اکسپرس اینتری بمانید. این کار را می توان به تعداد دفعات مورد نیاز انجام داد.

برای درخواست های اکسپرس اینتری، دوره پردازش عادی 6 ماه است. با این حال، متغیرهای دیگری وجود دارد که ممکن است باعث تاخیر در زمان پردازش متقاضی شود، از جمله:

کشور محل اقامت؛ نوع برنامه؛ و کامل بودن

هیچ محدودیت سنی برای داوطلبان اکسپرس اینتری وجود ندارد. متقاضیان 20 تا 29 سال بیشترین امتیاز را برای سن خود کسب می کنند. اگر خیلی بیشتر از 35 سال سن دارید، اما مدرک تحصیلی بالایی دارید یا دارای روابط کانادایی هستید، آنها به راحتی می توانند امتیازهای از دست رفته به دلیل سن را جبران کنند.

ویدئو مراحل کامل اکسپرس اینتری