مجله هلیکا, آموزش ویزای کار کانادا

چهار روش متداول برای کار در کانادا بدون نیاز به LMIA

کار بدون LIMA در کانادا

در ادامه ما سعی می کنیم تا 4 روش را برای کسانی که به دنبال کار موقت در کانادا هستند را بیان کنیم که در آن ها نیازی به اخذ لیما LIMA نمی باشد.

در ابتدا باید بگوییم که LIMA مخفف عبارت Labour Market Impact Assessment می باشد که به معنی “ارزیابی تأثیر بازار کار کانادا ” است.

اگر شما هم در زمینه مهاجرت به کانادا سوالاتی دارید، همکاران ما در شرکت مهاجرتی کانادا هلیکا آماده ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه هستند. کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید.

تماس ایران: 021۲۲۴۱۸۸۷۷

تماس تورتنو: 0016479075026

 بر اساس این قانون، کارفرمایان کانادایی که قصد استخدام تبعه خارجی را دارند، باید ثابت کنند که نیروی کار مد نظر آن ها در میان شهروندان کانادایی یا اتباع ساکن کانادا یافت نشده و بر این اساس اقدام به جذب نیروی خارجی نموده اند.

برخی از اتباع خارجی که به‌دنبال کار موقت در کانادا هستند، می‌توانند بدون دریافت ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) این کار را انجام دهند.

LMIA آزمون بازار کار است که دولت کانادا زمانی که یک کارفرما به دنبال استخدام یک تبعه خارجی به دلیل کمبود نیروی کار است، به آن نیاز دارد. 

با این حال، کانادا به برخی از اتباع خارجی نیز اجازه می دهد تا بدون نیاز به LMIA به دلایل سیاست اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گسترده در اینجا کار کنند.

یکی از راه‌هایی که کانادا اجازه می‌دهد این اتفاق بیفتد، از طریق دسته‌بندی برنامه تحرک بین‌المللی  منافع کانادایی (IMP) است که شامل چهار دسته است که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ویزای کاری کانادا

دسته اول: رقابت پذیری و سیاست عمومی

هدف از جریان رقابت پذیری و سیاست عمومی، ارائه مجوز کار برای اتباع خارجی می باشد، آن هم  در صورتی که وظایفی را انجام می دهند که نیازمند دسترسی محدود به بازار کار کانادا می باشند. از آن جهت که از منظر سیاست عمومی لازم است برای تلاش و حفظ رقابت موسسات دانشگاهی کانادا و/ یا اقتصاد ضروری هستند.

برجسته ترین برنامه غیر LMIA در کل فضای مجوز کار در این جریان قرار می گیرد،  برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی دانشجویان خارجی (PGWP) نام دارد.

PGWP برنامه‌ای در رده علایق کانادایی است که به دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل از یک برنامه واجد شرایط در هر مؤسسه آموزشی مشخص شده کانادا اجازه کار آزاد تا سه سال را می‌دهد تا برای یک کارفرمای کانادایی به انتخاب خود بدون پیشنهاد شغلی موجود کار کنند. 

توجه: این برنامه مجوزهای حداکثر سه ساله را می دهد، اما مدت زمان مجوز کار موقت  به طول برنامه آموزشی که متقاضی از آن فارغ التحصیل شده است بستگی دارد.

این برنامه ای است که از طریق آن، کانادا بیشتر مجوزهای کار غیر LMIA خود را به صورت سالانه ارائه می دهد.

همچنین در جریان رقابت پذیری و سیاست عمومی، برنامه ای گنجانده شده است که مجوز کار آزاد را برای همسران و شرکای معمولی دانشجویان تمام وقت و اتباع خارجی که به عنوان کارگران ماهر به کانادا آمده اند، ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: مهاجرت متخصصین به کانادا

دسته دوم: مزایای قابل توجه

راه دومی که کسی می تواند بدون LMIA در کانادا کار کند این است که کارش به عنوان یک مزیت اجتماعی یا فرهنگی قابل توجه برای این کشور تلقی شود. 

تحت این جریان، مجوزهای کار برای کارگران خارجی که قصد انجام وظایفی را دارند که به نفع شهروندان کانادایی و مقیمان دائمی است.

این اجازه کار از طریق ایجاد یا حفظ مزایایی که ماهیت اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی دارند یا با ایجاد فرصت‌های جدید برای کانادایی‌ها عرضه می شود، ارائه می‌شود.

برنامه “مزایای قابل توجه” تا حد زیادی با استفاده از گواهینامه های متخصص از افرادی در زمینه کاری مشابه با تبعه خارجی متقاضی مجوز کار تعریف می شود.

 با این حال، فراتر از این گواهی‌ها، کانادا از معیارهای عینی زیر نیز استفاده می‌کند، از جمله سوابق گذشته متقاضی، تا توانایی که در ارائه منفعت به کانادا دارد را از طریق کار خود را مشخص کند:

 • سوابق تحصیلی رسمی که نشان می دهد تبعه خارجی دارای مدرک، دیپلم، گواهینامه یا دستاوردهای مشابه از یک موسسه آموزشی مرتبط با حوزه کاری خود است.
 • شواهدی از کارفرمایان فعلی یا سابق که نشان می دهد متقاضی 10 سال یا بیشتر در شغلی که برای آن به کانادا آمده است تجربه داشته باشد.
 • این که آیا متقاضی دریافت کننده جوایز یا پتنت ملی یا بین المللی بوده است یا خیر
 • شواهدی مبنی بر عضویت متقاضی در سازمان هایی که نیاز به تعالی اعضای آن دارند
 • مدارکی مبنی بر اینکه متقاضی برای دستاوردها و مشارکت های قابل توجه در این زمینه توسط همتایان، سازمان های دولتی یا انجمن های حرفه ای یا تجاری به رسمیت شناخته شده است.
 • شواهدی مبنی بر مشارکت علمی متقاضی در این زمینه
 • هر اثری که توسط متقاضی در نشریات دانشگاهی یا صنعتی تألیف شده باشد
 • اینکه آیا متقاضی نقش رهبری یا مدیریت را در سازمانی با شهرت برجسته داشته است یا خیر

در ادامه برخی از برنامه هایی که در جریان برنامه سود قابل توجه IMP وجود دارد، تشریح خواهد شد.

 1. کارآفرینان/خوداشتغالان: کارآفرینان خصوصی که قصد راه اندازی یا راه اندازی کسب و کار در کانادا را دارند. در این مورد، متقاضی باید مالک انحصاری یا اکثریت کسب‌وکار در کانادا باشد و ثابت کند که سود کسب و کارش برای کانادا قابل توجه خواهد بود.
 2. نقل و انتقالات درون شرکتی: متقاضیان مجوز کار از طریق برنامه انتقال درون شرکتی (ICT) که به کانادا می آیند تا برای یک شرکت وابسته، شرکت مادر، شرکت تابعه یا شعبه کانادایی کارفرمای خارجی خود کار کنند.
 3. نامزدهای PNP به عنوان کارآفرین: هر نامزد احتمالی از طریق یک برنامه نامزد استانی (PNP) که به عنوان کارآفرین به کانادا می آید.

دسته سوم: استخدام متقابل

راه سوم برای کار در کانادا بدون LMIA شامل اتباع خارجی است که فرصت‌های شغلی در کانادا را به عنوان محصول فرصت‌های مشابهی که برای کانادایی‌هایی که در خارج از کشور کار می‌کنند، دریافت می‌کنند.

به عبارت دیگر، هدف مورد نظر از جریان اشتغال متقابل، ارائه مجوزهای کار به اتباع خارجی است که در کانادا وظایفی را انجام می دهند که در نتیجه به ایجاد یا حفظ روابط بین المللی کمک می کند که فرصت های شغلی را برای شهروندان کانادایی یا مقیمان دائمی در سایر کشورها فراهم می کند.

بر اساس این برنامه، اتباع خارجی که به دنبال کار در کانادا هستند، می توانند این کار را بدون LMIA و به لطف توافق نامه های بین المللی و برنامه های تبادل بین المللی انجام دهند که به نفع افراد غیر کانادایی که برای کار در این کشور می آیند و کانادایی هایی که در کشورهای سراسر جهان کار می کنند است.

موافقت نامه های بین المللی: با توجه به وجود توافق نامه های بین المللی مانند:

 موافقت نامه کانادا-ایالات متحده-مکزیک (CUSMA) 

توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)

و … .

بنابراین، پذیرش کارگران خارجی در کانادا از طریق این قراردادها یک مزیت قابل توجه برای این کشور تلقی می شود و الزام LMIA برای اتباع خارجی واجد شرایط را نفی می کند.

برنامه های تبادل بین المللی

 برنامه هایی مانند تجربه بین المللی کانادا (IEC) برای ایجاد فرصت هایی برای کانادایی ها برای شکوفایی از طریق تجربه زندگی در خارج از کشور وجود دارد.

در مواردی مانند این، اتباع خارجی که از طریق IMP از کشورهایی که روابط کاری با کانادا را حفظ می کنند، از نیاز به LMIA معاف هستند.

بیشتر بخوانید: تبدیل ویزای تحصیلی به کاری کانادا

دسته چهارم: کارگران خیریه و مذهبی

در نهایت، تحت جریان کارگران خیریه و مذهبی، کانادا به متقاضیانی که به کانادا می‌آیند و قصد انجام وظایفی را دارند که به عنوان فعالیت یا کار «مذهبی یا خیریه» تلقی می شود، این فرصت را می‌دهد تا بدون LMIA این کار را انجام دهند.

برای این منظور، کانادا کار خیریه و مذهبی را به شرح زیر تعریف می کند.

کار خیریه: کاری که با هدف فقرزدایی، پیشرفت تحصیلی یا ارائه سایر منافع به جامعه انجام می شود.

چند نکته کلیدی در مورد نحوه تفسیر کار خیریه توسط کانادا:

 • سازمان‌هایی که به‌عنوان خیریه در آژانس درآمد کانادا (CRA) ثبت شده‌اند، به‌عنوان «ماهیت خیریه» معتبرتر دیده می‌شوند.
 • کارگران خیریه داوطلب نیازی به مجوز کار ندارند
 • کارگران خیریه استاندارد نیاز به مجوز کار دارند اما از LMIA معاف هستند

تعریف کار مذهبی: کاری که در آن متقاضی تبعه خارجی موظف است «عقاید جامعه مذهبی خاصی را که در آن می‌خواهد کار کند یا توانایی تدریس یا اشتراک سایر باورهای مذهبی را دارد، مشارکت داشته باشد یا در آن شریک باشد».

توجه: کار انجام شده توسط متقاضی باید “منعکس کننده یک هدف مذهبی خاص” مانند ارائه آموزش دینی یا ترویج یک ایمان خاص باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *