مهاجرت استانی به کانادا

نقشه کانادا
ایالت انتاریو

عناوینی که در این مطلب میخوانید:

دولت کانادا به صورت فدرالی اداره می گردد. بدین معنا که امورات کشور بین دولت مرکزی (Federal) و دولت های استانی یا ایالتی (Provincial) تقسیم بندی شده است .

این موضوع به ایالت ها اختیار عمل بیشتری در اداره منطقه خود با توجه به نیازها و خصوصیات اقلیمی آنها می دهد. به عنوان نمونه مسایل مربوط به امنیت، مالیات و امور دفاعی در صلاحیت دولت مرکزی و مسایلی نظیر آموزش، ثبت احوال و حمل و نقل در حیطه اختیارات دولت های استانی است.

اگر شما هم سوالات بیشتری در زمینه مهاجرت به کانادا دارید، همکاران ما در شرکت مهاجرتی کانادا هلیکا آماده ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه به شما هستند. کافیست با ما تماس بگیرید. یا از این صفحه وقت مشاوره دریافت کنید.

تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷

هر چند موضع مهاجرت نیز در حیطه اختیارات دولت مرکزی می باشد،‌ پیچیدگی مساله و تنوع نیازهای استان ها به مهاجرین،‌  باعث گردیده تا از سال ها پیش دولت مرکزی و دولت های استانی در این موضوع خاص به توافقات مشترکی دست یابند.

این توافقات در نگاه کلی فرآیند مهاجرت را در دو بخش زیر بین دولت و ایالت ها تقسیم بندی می نماید:

 • انتخاب نیروی کار مورد نیاز استان و تایید صلاحیت های علمی، مهارتی و نیز اتطباق پذیری فرد با جامعه محلی بر عهده دولت ایالتی می باشد.

خروجی این مرحله صدور گواهی کاندیداتوری استانی یا همان Provincial Nominee Certificate می باشد. 

 • پس از اخد تاییدیه استانی،  بررسی صلاحیت های امنیتی و سلامت فرد بر اساس استانداردهای کانادایی بر عهده دولت فدرال می باشد.

در نهایت افسر فدرال اختیار تام در قبول یا رد درخواست داشته و در صورت تایید،‌به فرد اقامت دایم کانادا اعطا می گردد. 

از سال ۱۹۹۸ که چنین برنامه هایی به سبد مهاجرت کانادا اضافه گردید، روش مهاجرت استان یا Provential Noimenee Program (PNP)  به عنوان مسیری جذاب و پر ترافیک در جذب مهاجرین و نیروی کار علاقه مند به زندگی در کشور کانادا تبدیل شده است. 

تا پیش از اجرایی شدن این برنامه،‌ به دلیل عدم شناخت ظرفیت های استانی و یا جاذبه های شهر های بزرگ، اکثر نیروی های تازه وارد در ایالت های انتاریو، کبک و یا بریتیش کلمبیا اقامت می نمودند. حال آنکه برنامه های مهاجرت استانی راه را برای توزیع عادلانه و البته هوشمند مهاجرین در سرتاسر کانادا فراهم نمود.

روش مهاجرت استانی کانادا چگونه عمل می نماید؟

کانادا دارای ۹ ایالت (Province)  و ۳ قلمرو (Territory) است که هر کدام برنامه های منحصر به فردی ( Stream) را جهت جذب مهاجرین دارند. هر Stream برنامه مهاجرتی خاصی است که گروه مشخصی را مد نظر قرار می دهد. به عنوان نمونه در یک برنامه مهاجرتی، ایالت ها ممکن است گروه های زیر را هدفگذاری نمایند:

  • فارغ التحصیلان ( خصوصا افرادی که در آن ایالت تحصیلات دانشگاهی داشته اند.)
  • تجار و بازرگانان
  • نیروهای متخصص و ماهر
  • افراد نیمه ماهر

بیش از ۸۰ برنامه (Stream) در مجموع ایالت ها و قلمرو های کانادا وجود دارد که گاها دستخوش تغییرات شده و آگاهی از تمامی آنها نیاز به بهره گیری از خدمات مشاوره ای افراد آگاه به قوانین را ضروری می نماید.

هلیکا با رصد دوره ای آخرین قوانین و اخبار مربوط به برنامه های استانی،‌ بهترین منبع جهت کسب اطلاعات به روز در خصوص فرصت های مهاجرتی استانی می باشد.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا 

تمامی برنامه های مهاجرتی استانی در دو گروه زیر طبقه بندی می گردد.

 1. روش آنلاین از طریق Express Entry
 2. روش درخواست مستقیم از ایالت

تمامی متقاضیان صرف نظر از روش مهاجرتی و ایالت مقصر می بایست تست پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه را از مقامات محلی کشور خود دریافت نمایند.

لیست پزشکان مورد اعتماد اداره مهاجرت کانادا به تکفکیک کشورها

جهت آشنایی با ایالات و قلمروهای کشور پهناور و زیبای کانادا و نیز برنامه های مهاجرتی ویژه هر یک به لینک های زیر مراجعه نمایید:

ایالت Ontario به مرکزیت شهر Ottawa

ایالت Saskatchewan به مرکزیت شهر Regina

ایالت Nova Scotia به مرکزیت شهر Halifax

ایالت British Colombia  به مرکزیت شهر Victoria

ایالت Alberta به مرکزیت شهر Edmonton

ایالت Quebec به مرکزیت شهر Quebec City

 ایالت Monitoba به مرکزیت شهر Winnipeg

ایالت New Brunswick به مرکزیت شهر Fredericton

ایالت Newfoundland & Labrador  به مرکزیت شهر St.John’s

قلمرو خودمختار Norhwest Territories  به مرکزیت شهر Yellowknife

قلمرو خودمختار Yukan به مرکزیت شهر Whitehorse

قلمرو خود مختار Nunavut به مرکزیت شهر Iquluit

مهاجرت استانی به کانادا

بهترین استان های کانادا برای مهاجرت – اعداد بالا تعداد مهاجران هر استان را نشان می دهد.

بیشتر ببینید: وکیل مهاجرت به کانادا

مهاجرت استانی به کانادا، بهترین روش برای اقامت دائم در کانادا

مهاجرت استانی به کانادا توسط برنامه های استانی کانادا یکی از روش‌های شهروندی و اقامت دائم کانادا است. مزیت برنامه مهاجرت استانی به کانادا برای استان‌ها و مناطق کانادا این است که  بر اساس معیارهای تعیین‌شده توسط دولت، می‌توانند مجموعه‌ای از برنامه‌های مهاجرتی خود را اجرا کنند و افرادي را برای مهاجرت استاني به کانادا معرفی کنند.

به عبارتی، متقاضیانی که بتوانند برنامه های استانی کانادا را به شیوه صحیح انجام دهند، شانس زیادی برای دریافت دعوت‌نامه دارند؛ بنابراین از روش درخواست ویزای کار کانادا، می‌توانند شهروندی و اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

مهاجرت استانی به کانادا (PNP کانادا) چیست؟

مهاجرت استانی به کانادا، برای افرادی مناسب است که مهارت، تحصیلات و تجربه کاری حرفه‌ای داشته باشند، به حدی که بتوانند به اقتصاد یک استان یا قلمرو خاص در کانادا کمک کنند. زمانی که ویزای کار استانی کانادا را دریافت کنید، می‌توانید مهاجرت استانی به کانادا داشته باشید و اقامت کانادا را هم دریافت نمایید.

اما نکته مهم این است که هر استان و قلمرو، برنامه مخصوص به خود را دارد و هدف‌ها متفاوت است. برای مهاجرت استانی به کانادا، می‌توانید از دو روش استفاده کنید. با توجه به این روش‌ها، نحوه درخواست برای برنامه های استانی کانادا نیز متفاوت است. این دو روش عبارت‌اند از:

 • روش کاغذی
 • روش آنلاین اکسپرس اینتری

بیشتر بخوانید: تحصیل در کانادا

مشاغل مورد نیاز کانادا

مشاغل مورد نیاز کانادا – اعداد پایین نمودار تعداد افراد مورد نیاز برای هر شغل را نشان می دهد.

شرایط و هزینه مهاجرت استانی به کانادا چقدر است؟

هر استان شرایط و الزامات مخصوص به خود را برای قبول متقاضیانی با تجربه کاری بالا و مهارت مرتبط دارد؛ بنابراین اگر قصد درخواست ویزای استانی کانادا را دارید، ابتدا باید ثابت کنید که توانایی کمک به پيشرفت و رشد اقتصاد آن استان را دارید.

راه اثبات، ارائه مدارکی است که نشان دهد شما واجد شرایط برای مهاجرت استانی به کانادا هستید. برنامه های استانی کانادا دائما در حال تغییر و به‌روزرسانی هستند، اما با این حال مدارک زیر از مدارک ثابت و ضروری برای اثبات و مهاجرت استانی به کانادا هستند:

 • مدارک مرتبط با موقعيت شغلی
 • نتایج آزمون زبان مختص مشاغل یا حرفه‌های موردنظر
 • گواهی اثبات بودجه کافی
 • ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA)
 • مدارک شهروندی
 • گواهی سابقه کار و تجربه کاری مرتبط با نيازهای استان

زمانی که شما مشخص کنید دقيقا چه برنامه مهاجرتی را می‌خواهید درخواست کنید، سایر مدارک مورد نیاز را هم باید آماده کنید. هزینه مهاجرت استانی به کانادا به برنامه‌ای که از طریق آن می‌خواهید مهاجرت کنید بستگی دارد.

به طور تقریبی این هزینه چیزی حدود 2300 تا 3800 دلار کانادا است. 1500 دلار این هزینه برای انجام فرآيند پذيرش در استان‌هایی مانند انتاریو، دریافت می‌شود. در حالی که برخی از استان‌ها هزینه انجام فرآيند پذيرش برای برنامه های استانی کانادا را دریافت نمی‌کنند.

لیست رشته‌های PNP کانادا

برای معرفی‌شدن توسط استان مورد نظر، باید دستورالعمل‌های مربوط به آن را به طور کامل بررسی کنید‌، چرا که دستورالعمل‌های برنامه های استانی کانادا با یکدیگر متفاوت است و حتی امکان دارد که بدون اطلاع قبلی، تغییراتی در آن ایجاد شود. در حال حاضر برای مهاجرت استانی به کانادا و دریافت ویزای PNP کانادا، 9 استان و 2 قلمرو، برنامه دارند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت خانوادگی اسپانسرشیپ کانادا

رشته‌های pnp کانادا در برنامه استانی نوا اسکوشیا (NSPNP)

مهاجرت استانی به کانادا به استان نوا اسکوشیا از راه کاری امکان‌پذیر است. اگر با توجه به شرایط دیدید که این استان به مهارت شما نیاز دارد و شما هم به دنبال اخذ سريع اقامت دائم کانادا از طريق برنامه های استانی کانادا برای استان نوا اسکوشیا هستید، می‌توانید برای مهاجرت استانی به کانادا اقدام کنید. برنامه‌های این استان برای پذیرش مهاجر عبارت است از:

 • کارآفرینی (کارآفرینان فارغ‌التحصیل بین‌المللی)
 • اسکیل ورکر
 • کارگران ماهر
 • پزشکان

رشته‌های pnp کانادا در برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا (BCPNP)

استان بریتیش کلمبیا، یکی از استان‌های کانادا است که رشد اقتصادی چشمگیری داشته است و به همین دلیل فرصت‌های شغلی بسیاری برای کارگران خارجی ماهر و کارآفرینان باتجربه که به دنبال شغلی مطمئن و پایدار هستند، به همراه برنامه های استانی کانادا به وجود آورده است. در چند سال اخیر مهاجرت استانی به کانادا به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

بریتیش کلمبیا جزء استان هایی است که بهترین برنامه های استانی کانادا را دارد و متقاضیان را برای اقامت دائم به صورت دوره ای دعوت می‌کند.

برای مهاجرت استانی به کانادا، 3 برنامه مهاجرت در استان بریتیش کلمبیا، موجود است. در صورتی که برای هر یک از روش‌ها امتیاز لازم در سیستم آنلاین امتیازبندی استان بریتیش کلمبیا را داشته باشید، می‌توانید ویزای کاری دریافت کنید.

البته نکته قابل ذکر این است که در صورتی می‌توانید از این برنامه‌ها استفاده کنید که از طرف یک کارفرما در بریتیش کلمبیا پیشنهاد شغلی داشته باشید. برنامه های استانی کانادا برای استان بریتیش کلمبیا و  مهاجرت استانی به کانادا عبارت است از:

 1. مهاجرت از طریق مهارت و تخصص
 2. مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری
 3. کارآفرینی بریتیش کلمبیا

برنامه های استانی کانادا هر کدام مدارک و شرایط مخصوص به خود را نیاز دارد‌. برای مهاجرت استانی به کانادا جهت دریافت برنامه استانی بریتیش کلمبیا باید یک پروفایل در سیستم آنلاین BCPNP ایجاد کنید. تمامی‌ مشخصات و امتیازات شما برای مهاجرت استانی به کانادا و مهاجرت کاری به استان بریتیش کلمبیا در این پروفایل نمایش داده می‌شود‌.

بیشتر بخوانید: انواع ویزای کانادا

برنامه های مهاجرت استانی کانادا

برنامه های استانی کانادا برای بریتیش کلمبیا از طریق مهارت و تخصص

 • متخصصان درمان و بهداشت شامل: پرستاران روانپزشکی، ماماها و پرستاران می‌توانند مهاجرت استانی به کانادا داشته باشند.
 • افرادی که مهارت چندانی در شغل‌هاي گردشگری، هتلداری و فرآوری مواد غذایی ندارند مثل دانشجویان بین‌المللی که مدرک کارشناسی ارشد یا دکتراي خود را در رشته‌های علوم طبیعی، علوم کاربردی یا بهداشتی در دو سال گذشته از موسسات شناخته شده بریتیش کلمبیا دریافت کرده‌اند، حتی زمانی که پیشنهاد کاری از کارفرمايی نداشته باشند، می توانند مهاجرت استانی به کانادا داشته باشند.

برنامه های استانی کانادا برای بریتیش کلمبیا از طريق کارافرينی

کارآفرینان با تجربه که توانایی ایجاد رشد در استان بریتیش کلمبیا را دارند، می‌توانند با توجه به رده کارآفريني و شرايط لازم برنامه های استانی کانادا را دریافت کنند.

شرايط رده عمومي و مبتدی برای برنامه بریتیش کلمبیا

اولین شرط برای مهاجرت استانی به کانادا، داشتن حداقل 300000 دلار دارایی خالص شخصی است.

برای فردی که رده عمومی‌ و مبتدی دارد باید به عنوان یک مدیر و مالک فعال يک کسب‌وکار به مدت سه سال تجربه داشته باشد.

سومین شرط برای مهاجرت استانی به کانادا به عنوان مدیر ارشد 4 سال تجربه کار داشته باشد.

داشتن مدرک تحصیلی، در غیر این صورت داشتن تجربه به عنوان یک مدیر و مالک کسب و کار با مالکیت 100 درصدی برای مهاجرت استانی به کانادا ضروری است.

به زبان انگلیسی یا فرانسوی معادل زبان کانادایی تسلط داشته باشد تا بتواند در برنامه های استانی کانادا قبول شود.

شرايط رده پايه و حرفه‌ای برای برنامه بریتیش کلمبیا

شخصی که قصد دارد در این برنامه‌ها به صورت حرفه‌ای درخواست دهد و مهاجرت استانی به کانادا داشته باشد، در مدارک خود باید ذکر کند که دارایی خالص شخصی‌اش حداقل 600000 دلار کانادا است.

از شرایط حرفه‌ای مهاجرت استانی به کانادا، داتشن مدارکی از تجربه تجاری و یا مدیریت است.

برنامه های استانی کانادا برای بریتیش کلمبیا از طریق مهارت فني (Tech Pilot)

استان بریتیش کلمبیا از نظر تکنولوژی و فناوری به سرعت در حال پیشرفت است. از این رو مهاجرت استانی به کانادا افزایش یافته و بریتیش کلمبیا به نیروهای فني متخصص، با تجربه و مستعد نیاز دارد. متقاضیان فنی که درخواست‌هایی از این فرایند ارسال نموده‌اند، اگر واجد شرایط باشند به صورت هفتگی برای آنها دعوت‌نامه برنامه های استانی کانادا ارسال می‌شود.

رشته‌های PNP کانادا در مهاجرت استانی آلبرتا

اگر قصد مهاجرت استانی به کانادا دارید و می‌خواهید به استان آلبرتای کانادا (AINP) مهاجرت کاری داشته باشید، می‌توانید برنامه های استانی کانادا و برنامه مهاجرت اقتصادی اقامت دائم آلبرتا را نیز دریافت کنید. اگر این ویزا را دریافت کنید، با همسر و فرزندان خود می‌توانید مهاجرت استانی به کانادا داشته باشید. برنامه‌ های استانی کانادا برای استان آلبرتا که نیاز به تخصص و مهارت دارند، عبارتند از:

 • کارگران ماهر
 • اکسپرس انتری
 • جاب آفر
 • کشاورزان
 • کارآفرینی

بیشتر بخوانید: مهاجرت کاری به کانادا

رشته‌های PNP کانادا در مهاجرت استانی مانیتوبا

برای مهاجرت استانی به کانادا، مهاجرت کاری به مانیتوبا (MPNP) و دریافت برنامه های استانی کانادا، در مرحله اول باید یک درخواست تمایل به کار و زندگی در این استان (EOI) ارسال کنید. پس از بررسی به برنامه MPNP معرفی می‌شوید.

اگر شرایط لازم برای پذیرفته‌شدن داشته باشید، به راحتی می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید. این برنامه مهاجرتی برای کارگران خارجی است که مهارت بالا دارند، جزء فارغ التحصیلان بین المللی هستند و می‌خواهند در آلبرتا کار و زندگی کنند.

راحت‌ترین برنامه استانی به کانادا کدام است؟

مهاجرت استانی به کانادا، بسته به این که چه شرایطی را دارا هستید برای هر فرد به طور متفاوت آسان است. اما به طور کلی برنامه های استانی کانادا برای  استان ساسکاچوان  (SINP) نسبت به سایر استان‌ها بسیار سریع‌تر و آسان‌تر است.

یکی از روش‌های اخذ اقامت کانادا و مهاجرت استانی به کانادا، برنامه های استانی کانادا برای  مهاجرت کاری استان ساسکاچوان (SINP) است.

در واقع برنامه های استانی کانادا مناسب افرادی است که تجارب و مهارت‌های لازم برای استان ساسکاچوان (SINP) را داشته باشند و می خواهند مهاجرت استانی به کانادا داشته باشند‌.

در صورتی که واجد شرایط یکی از دسته‌های زیر باشید، امکان دریافت برنامه برای شما فراهم می‌شود. متقاضیانی که درخواست شان تایید شد، برای اقامت باید از طریق کمیسیون مهاجرت کانادا اقدام نمایند.

کارگران ماهر بین المللی

در برنامه های استانی کانادا، این برنامه صرفا برای کارگران با تجربه‌ای طراحی شده که به کار و زندگی در ساسکاچوان علاقه‌مند هستند و این استان نیز به مهارت آن‌ها نیاز دارد.

تجربه کار در ساسکاچوان

این برنامه بین برنامه های استانی کانادا، برای اتباع خارجی است که از قبل مهاجرت استانی به کانادا داشته‌اند و در حال حاضر مجوز کار معتبر دارند و در ساسکاچوان (SINP) زندگی می‌کنند و قصد دارند از طریق برنامه استانی ساسکاچوان (SINP)، اقامت دائم دریافت کنند.

کارآفرینان و کشاورزان (مزرعه‌داران)

منظور از کارآفرینان در برنامه های استانی کانادا، افرادی هستند که هدفشان از مهاجرت استانی به کانادا، راه اندازی کسب‌وکاری در ساسکاچوان (SINP) است، صد البته که می‌خواهند به روش فعال، کسب‌و‌کار را مدیریت کنند. منظور از کشاورزان یا مزرعه‌داران، کسانی است که می‌خواهند مزرعه‌ای را بخرند و آن را اداره کنند. از لزومات این روش برای مهاجرت استانی به کانادا عبارت است از:

 • سن فرد کمتر از 40 سال باشد.
 • یک سفر به ساسکاچوان (SINP) داشته باشد.
 • سهام و يا سپرده نقدی قابل استرداد داشته باشد.
 • تجربه و مهارت کافی برای مزرعه‌داری و همچنین يک پیشنهاد عملی برای کشاورزی تجاری دارا باشد.

محاسبه امتیاز استانی کانادا به چه صورت است؟

فاکتور‌های زیادی در امتیازبندی مهاجرت استانی به کانادا تاثیرگذار است. مثل سن، تحصیلات، سابقه کار، نمره زبان انگلیسی یا فرانسوی و داشتن اقوام در کانادا و … بالاترین امتیاز سیستم اکسپرس انتری ۱۲۰۰ است، هر چقدر افراد به این امتیاز نزدیک‌تر باشند، راحت‌تر قبول می‌شوند. برای مثال:

 • برای برنامه های استانی کانادا برای استان ساسکاچوان (SINP) از روش اکسپرس اينتري، حداقل امتیاز دریافتی باید  60 امتیاز باشد
 • شرط لازم برای برنامه سیستم اکسپرس اینتری استان مانیتوبا برای مهاجرت استانی به کانادا باید 300 امتیاز، یعنی حداقل امتياز مورد نياز سيستم جامع رتبه‌بندی (CRS) باشد.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق پرستاری در منزل

سطح زبان برای پذیرفته شدن مهاجرت استانی به کانادا

کسانی که می‌خواهند مهاجرت استانی به کانادا داشته باشند، باید حتما به زبان انگلیسی و فرانسه آشنایی داشته باشند. معیار سنجش سطح زبان در کانادا، CLB است که در برنامه های استانی کانادا در 12 سطح برای 4 مهارت اصلی گفتاری، شنیداری، نوشتاری و خواندن از پایه (CLB 1) تا پیشرفته (CLB 12) استفاده می‌شود.

برای مهاجرت استانی به کانادا در تمام برنامه ‌های استانی کانادا باید حداقل نمره 4 برای CLB زبان انگلیسی و فرانسوی کسب کنید. حال هر چقدر این امتیاز بیشتر باشد، امتیاز بیشتری در اکسپرس انتری دریافت و در نتیجه قبولی شما راحت‌تر می‌شود.

بهترین موسسه مهاجرتی به کانادا

موسسه‌های مهاجرت بسیاری هستند که شما را در مهاجرت استانی به کانادا راهنمایی می‌کنند. اما اینکه کدام موسسه اعتبار بیشتری دارد، نیروهای متخصص‌تری دارد از اهمیت بالایی برخوردار است. موسسه هلیکا یک موسسه دوملیتی است که در سال ۱۴۰۰ دفاتر خود را همزمان در ایران و کانادا تاسیس و شروع به فعالیت کرد.

این موسسه در حوزه مهاجرت به کشور کانادا، خدمات تخصصی ارائه می‌کند. تمامی ‌شرایطی که برای مهاجرت استانی به کانادا ذکر شد، نیاز به مشاوره مهاجرتی دارد. از خدمات تخصصی هلیکا در این حوزه، ارائه مشاوره تخصصی در خصوص برنامه های استانی کانادا و اقامت دائم کانادا شامل نیروی کار، خویشاوندی،‌ استارت آپ، کارآفرینی و … است.

تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷