شرایط، مدارک و تمام هزینه های دریافت ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

در رابطه با ویزای تحصیلی کانادا باید بگوییم که همه ساله قریب به نیم میلیون دانش اموز و دانشجو کانادا را به عنوان مقصد خود جهت ادامه تحصیل انتخاب می نمایند. این امار شگفت انگیز از دانشجویان بین المللی گویای فرصت های ممتاز ویزای تحصیلی کانادا و اعتبار جهانی مراکز اموزشی کانادایی می باشد. 

علاوه  بر مزیت های آموزشی و پژوهشی، تحصیل در کانادا می تواند راه را برای ورود به بازار کار و متعاقبا اخذ اقامت دائم این کشور مهاجرپذیر، فراهم نماید. از سوی دیگر جامعه چند فرهنگی کانادا، باعث می گردد تا دانشجویان در بدو ورود مشکلات فرهنگی و اجتماعی کمتری را نسبت به سایر کشورها تجربه نموده و سریعتر با جامعه جدید همخوانی یابند.

اگر سوالات بیشتری در زمینه مهاجرت به کانادا دارید، همکاران ما در شرکت مهاجرتی هلیکا آماده ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه به شما هستند. کافیست با ما تماس بگیرید. یا از این صفحه وقت مشاوره دریافت کنید.

تلفن تماس هلیکا در ایران

از دیگر مزایای تحصیل در کانادا می توان به شهریه های تحصیلی مناسب و ارزان نسبت به سایر کشورها، نظام بیمه ای جامع در طول تحصیل، بورس های دولتی و خصوصی متنوع و نهایتا تجربه زندگی دانشجویی در کشوری  امن و مملو از جلوه های طبیعی اشاره نمود. 

ساختار و نظام آموزشی کانادا

به طور کلی تحصیلات اجباری در کانادا از سن ۴ سالگی شروع گردیده و بسته به ایالت تا سن ۱۶ یا ۱۸ سالگی ادامه می یابد. این تحصیلات در مراکز دولتی برای افراد مقیم کانادا،‌ پناهندگان و فرزندان دانشجویان و کارکنان خارجی رایگان است.

کانادا برای تحصیلات پس از دیپلم برنامه های متنوعی دارد که ذیلا به آنها پرداخته می شود. با این وجود تحصیلات دانشگاهی در کانادا بر خلاف اروپا رایگان نبوده و برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا کلیه افراد صرفنظر از وضعیت اقامتی خود می بایست شهریه تحصیلات خود را پرداخت نمایند.

هرچند افراد مقیم کانادا شرایط ویژه ای برای پرداخت اقساطی این هزینه دارند. به علاوه کمک های مالی متنوعی در قالب وام (Loan)،‌ پاداش (Award) و یا وام بلاعوض (Fund) تحت عناوین متعدد وجود دارد که عمدتا ویژه افراد مقیم کانادا می باشد.

در ادامه شما را با جزییات بیشتری از نظام آموزشی کانادا و نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا آشنا می نماییم. 

آیا به دنبال تحصیلاتی هستید که زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد؟ به کانادا فکر کنید!

برای تمامی سنین و سلیقه ها پیشنهادی برای ادامه تحصیل وجود دارد. کافی است فقط با هلیکا تماس بگیرید.

مدارس ابتدایی کانادا (Elementary Schools)

تحصیلات اجباری در کانادا از 2 سال پیش از مدرسه با حضور در کلاس های پیش دبستانی به ترتیب JK و SK آغاز می گردد. این مراکز که عموما بخشی از دبستان ها هستند به فراگیری مهارت های ابتدایی و اولیه پرداخته و دانش آموزان را برای حضور در آموزش رسمی آماده می نمایند.

در ادامه از کلاس اول تا کلاس هشتم (در استان کبک تا کلاس ششم)‌ در دبستان آموزش داده می شود. دبستان ها به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. دبستان های خصوصی معمولا دانش آموزان کمتری داشته و دارای کلاس های فوق برنامه و بعضا تغذیه می باشند. امروزه بسیاری از مدارس دولتی نیز پذیرای دانش آموزان بین المللی هستند.

هزینه تحصیل در مدارس ابتدایی کانادا

هزینه تحصیل در مدارس ابتدایی بین ۸ تا ۱۵ هزار دلار کانادا می باشد. علیرغم تفاوت های مدارس دولتی و خصوصی،‌ برنامه های درسی و استانداردهای آموزشی تعریف شده توسط دولت در هر دو نوع مدرسه یکسان می باشد.

دبیرستان های کانادا (High Schools)

دبیرستان ها از مقطع نهم شروع و تا مقطع دوازدهم ادامه می بایند. (به جز استان کبک که از کلاس هفتم شروع و تا کلاس یازدهم می باشد).

بر اساس آخرین ارزیابی سازمان OECD که در زمینه ارزیابی نام های آموزشی جهان تحقیق می کند،‌ دبیرستان های کانادا در رتبه ششم ادبیات،‌ دوازدهم ریاضیات و هشتم علوم تجربی قرار داشته و کانادا دومین کشوری است که در آن افراد تحصیلات دبیرستانی را تا پایان ادامه می دهند.

دبیرستان هم مانند دبستان، هم به صورت دولتی و هم خصوصی اداره می شود. برخی دبیرستان های خصوصی علاوه بر برنامه تعریف شده از سوی دولت، به صورت تخصصی در زمینه ورزش، آموزه های مذهبی و … نیز فعالیت می نمایند. همچنین در برخی نقاط کانادا در این مقطع، مدارس پسرانه و دخترانه به صورت جداگانه وجود دارند. 

زبانکده های کانادا (Language Schools)

مدارس آموزش زبان به صورت تخصصی به تدریس دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیسی و  فرانسه می پردازند. این مدارس دوره های عمومی زبان،‌ دوره های زبان تخصصی و دوره های آمادگی جهت آزمون های بین المللی نظیر IELTS را برگزار می کنند.

از آنجایی که شرط ورود به دانشگاه ها و کالج ها داشتن نمره قابل قبول در یک  آزمون بین المللی است،‌ حضور در زبانکده ها می تواند راه را برای ورود به این مراکز هموار نماید.

کالج ها و مراکز فنی کانادا (Colleges and vocational Schools)

اگر به دنبال آموزش مهارت های کاربردی و تجربه کار همزمان با آموزش هستید،‌ به شما کالج را توصیه می کنیم.

کالج ها در مقایسه با دانشگاه ها ارزانتر بوده و شما را به صورت مهارت محور آموزش می دهند. بسیاری از دوره های کالج ها شامل CO-OP می باشند که این ویژگی، امکان کسب تجربه کانادایی و استخدام در همان مراکز را به دانشجویان می دهد. کالج های کانادایی بیش از ۴۰۰ مرکز فنی، آزمایشگاه و کارگاه اختصاصی دارند. بسیاری از شهرهای کوچک کانادا که در آن ها هزینه های زندگی به مراتب ارزان تر می باشد،‌ دارای کالج می باشند.

دانشگاه های کانادا (Universities)

دانشگاه ها عالی ترین مراکز آموزشی هستند که دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته های متنوعی برگزار می کنند.

بالغ بر یک صد دانشگاه به ارایه ۱۵۰۰ برنامه آموزشی می پردازد. بیش از ده دانشگاه کانادا در لیست ۲۵۰ دانشگاه برتر جهان هستند. همچنین در بین ۲۰ شهر دانشجو پذیر جهان سه شهر کانادایی تورنتو، ونکوور و مونترال قرار دارد.

در زمینه تحقیقات دانشگاهی نیز کانادا نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار هزینه پروژه های پژوهشی خود می نماید که این رقم حدود ۴۰ درصد کل بودجه نهادهای پژوهشی کانادا بوده و نشان از توان مالی بالای مراکز پژوهشی در جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی و محققین بین المللی می باشد. 

برنامه های آموزش حرفه ای کانادا (Professional Certificates)

علاوه بر دوره های منتج به مدرک دانشگاهی، کالج ها و دانشگاه ها بسته به نیاز جامعه و به جهت درآمدزایی به طور مستمر دوره های تخصصی تعریف و ارایه می نمایند. این دوره ها بیشتر در حوزه مالی، بهداشت و درمان و IT می باشد. 

برنامه های تبادل دانشجو کانادا (Student Exchange Programs)

این برنامه ها عموما بر مبنای توافقات علمی دو یا جند جانبه بین دانشگاه های کانادا و سایر کشور ها می باشد که می تواند بین چند هفته و نهایتا تا یکسال به طول بیانجامد. در اینگونه برنامه ها دانشجویان خارجی علاوه بر سپری نمودن بخشی از تحصیلات خود در دانشگاه کانادایی میزبان، بعضا همراه خانواده های کانادایی داوطلب زندگی می کنند. 

تحصیلات مجازی و از راه دور کانادا (Online and distance learning)

توسعه فناوری اطلاعات و اقبال عمومی بر استفاده از خدمات مجازی باعث شده تا مراکز آموزشی توجه ویژه ای به این قالب آموزشی داده و رشته های بیشتری را به صورت مجازی تدریس نمایند. به علاوه تدریس Online نیازی به اخذ ویزا و اجازه تحصیل نداشته و هر کس از هر نقطه می تواند آموزش کانادایی را در منزل خود تجربه نماید. 

شرایط عمومی ویزای تحصیلی کانادا

به طور عمومی کالج ها و دانشگاه ها جهت پذیرش دانشجویان بین المللی و اعطای ویزای تحصیلی کانادا به مدارک زیر نیاز دارند، هر چند بسته به نوع رشته و دانشگاه ممکن است شرایط اختصاصی پذیرش متفاوت باشد:

 • ترجمه رسمی مدرک تحصیلی فعلی و ریز نمرات
 • نتیجه آزمون بین المللی زبان انگلیسی:‌ IELTS Academic و یا TOFEL
 • نامه انگیزه تحصیل یا Statement of Purpose (SOP) که در آن علت انتخاب رشته و شهر مورد نظر و نهایتا برنامه دانشجو پس از ادامه تحصیل به صورت حرفه ای نوشته شود.
 • رزومه یا CV که سوابق علمی، آموزشی و کاری فرد در آن قید شده باشد.
 • توصیه نامه (Referral) که می بایست توسط فردی علمی، آشنا با دانشجو تکمیل و به طور مستقیم برای دانشگاه ارسال گردد.

ارزشیابی مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی

طبیعی است که به منظور دریافت ویزای تحصیلی کانادا،‌ ابتدا می بایست مدارک تحصیلی شما ارزیابی شوند. این کار معمولا در مدارس به طور مستقیم با بررسی ترجمه کارنامه های تحصیلی سال گذشته انجام می شود.

کالج ها و دانشگاه ها برای ارزیابی مدارک نحصیلی دانشجویان خارجی روش های متعددی دارند. برخی به طور مستقیم ترجمه رسمی مدارک (Degrees) و ریز نمرات (Transcripts) را که به صورت مهر و موم شده (Sealed) باید ارسال شده باشد مورد ارزیابی قرار می دهند. برخی دیگر نیز  نتیجه ارزیابی موسسات رسمی ارزشیابی تحصیلی را ملاک عمل قرار می دهند.

لیست موسسات مجاز برای ارزیابی مدارک تحصیلی

نظام آموزشی در ایالت های کانادا

کانادا دارای ده استان (Province) و سه منطقه (Territory) است که هر یک در تدوین استانداردها آموزشی و برنامه های درسی مدارس خودمختار هستند. این بدان معنی است که مثلا کتاب درسی ریاضی پایه هشتم در دو ایالت لزوما یکسان نمی باشند. البته این بدان معنی نیست که کیفیت آموزش در استان ها متفاوت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در ایالت های مختلف کانادا به لینک های زیر مراجعه نمایید:

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای شروع و در ابتدا باید بدانیم که کدام رشته و شهر را برای ادامه تحصیل انتخاب نماییم. 

عوامل موثر در انتخاب رشته تحصیلی

هزینه تحصیل در کانادا با توجه به نوسانات ارزی به خودی خود در مقایسه با تحصیل در ایران به مراتب گران تر می باشد. این موضوع خصوصا در مورد برخی رشته ها نظیر پزشکی،‌ وکالت و MBA قابل ملاحظه است. توصیه می کنیم به این موضوع با توجه به توان مالی خود توجه ویژه نمایید.

پوشیده نیست که اخذ پذیرش دانشگاه مقدمه ای برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا می باشد. چه بسیار پرونده های ویزا که علیرغم داشتن پذیرش تحصیلی،‌ به دلایل متعددی رد شده اند.

تجربه ما در هلیکا نشان می دهد که شانس قبولی ویزا با انتخاب رشته های بی ربط به سابقه تحصیلی کاهش می یابد، همچنین تکرار رشته تحصیلی در همان مقطع می تواند به رد درخواست ویزا منتج گردد.

از آنجاییکه پس از اتمام تحصیلات، فارغ التحصیلان واجد شرایط برای ویزای کار کانادا پس از تحصیل (PGWP) می شوند،‌ لازم است تا در انتخاب رشته به قابلیت ورود به بازار کار توجه اساسی شود. رشته هایی که دارای اینترنشیپ یا COOP هستند، این شانس را به مراتب بالا می برند. رشته های مدیریتی شانس کمتری در این مقوله دارند.

عوامل موثر در انتخاب دانشگاه

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، اولین و مهمترین نکته در انتخاب مرکز آموزشی این است که باید این کالج یا دانشگاه حتما جزء مراکز آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت باشد. به این مراکز اصطلاحا Designated Learning Institution (DLI) گفته می شود. این مراکز اجازه پذیرش دانشجویان خارجی را دارند. همچنین از آنجاییکه پس از اتمام تحصیل،‌ فارغ التحصیلان مجاز به درخواست ویزای کار Post Graduate Work Permit (PGWP) هستند،‌ باید اطمینان حاصل نمود که رشته مورد نظر واجد شرایط ویزای کار یا اصطلاحا PGWP Eligible باشد.

لیست به روز این مراکز را در لینک زیر خواهید یافت.

لیست دانشگاه های مورد تایید اداره مهاجرت جهت پذیرش دانشجویان خارجی (DLI)

بعضا دیده شده است که شهریه دو دانشگاه در یک رشته مشابه، تفاوت معنا داری دارد. این موضوع به اعتبار دانشگاه، موقعیت جغرافیایی آن و سایر عوامل بستگی دارد. از سوی دیگر چنانچه پیشتر اشاره شد،‌ معمولا تحصیل در کالج از تحصیل در دانشگاه ارزانتر است. همچنین هزینه های زندگی نظیر اجاره منزل در شهرهای کوچک پایین تر است. پس در انتخاب دانشگاه حواسمان به شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی آن شهر باشد.

بهره مندی از خدمات دانشجویی یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب دانشگاه می باشد. هرچند عموم دانشگاه های کانادایی در این زمینه از جایگاه بالایی برخوردارند،‌ بررسی های هلیکا نشان می دهد برخی دانشگاه ها خدمات دانشجویی بهتری نظیر نظام بیمه ای کاملتر،‌ بورسیه های متنوع تر و یا خوابگاه های ارزان قیمت تری در مقایسه با سایرین ارایه می دهند. 

اعتبار دانشگاه شانس شما را برای اخذ انواع ویزای تحصیلی و نهایتا جذب سریعتر در بازار کار کانادا بیشتر می کند. نکته مهم در این خصوص این ست که اعتبار دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی مشخص می گردد. به عنوان مثال مهندسی صنایع در دانشگاه تورنتو و رشته حقوق در دانشگاه ویندزور دارای اعتبار بیشتری هستند.

فاکتور پایانی اما بسیار کلیدی در انتخاب دانشگاه این است که آیا تحصیل در این ایالت شانس گرفتن اقامت دائم را بیشتر می کند یا خیر؟! اخیرا ایالت ها توجه ویژه ای به تسهیل اقامت فارع التحصیلان خارجی خود داشته و تحت برنامه های اقامت استانی (PNP) امتیازات ویژه ای برای این افراد قائل هستند.

پیشنهاد مطالعه: مهاجرت استانی به کانادا PNP

هلیکا در این خصوص به آخرین اخبار و اطلاعات ایالتی دسترسی داشته و می تواند شما را در انتخاب بهترین گزینه تحصیل راهنمایی کند. 

مدارک لازم جهت درخواست ویزای تحصیلی کانادا

تصویر زیر گویای مدارک لازم جهت درخواست ویزای تحصیلی کانادا می باشد. این مدارک به صورت کلی در عموم پرونده ها باید قرار بگیرد، هرچند بسته به شرایط،‌ مدارک دیگری نیز ممکن است لازم باشد.

لیست این موارد به شرح زیر است:

 • داشتن گذرنامه معتبر و عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه و مدارک تمکن مالی
 • پر کردن و ارسال فرم های ویزا
 • مدرک زبان IELTS و ترجمه مدارک و ریز نمرات
 • انگشت نگاری که در کشورهای مجاور مانند ترکیه انجام میشود
 • نامه SOP
 • گواهینامه CAQ برای ایالت کبک

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا

تیم هلیکا علاوه بر ارایه مشاوره های تحصیلی،‌ پس از  تکمیل مدارک،‌ در تنظیم فرم ها،‌ تهیه نامه SOP و نهایتا ارسال حرفه ای پرونده، شما را یاری می نماید.

چنانچه تمایل دارید تا فرآیند ارسال درخواست ویزای تحصیلی شما توسط موسسه هلیکا انجام شود،‌ نسبت به تکمیل فرم های زیر اقدام نمایید:

فرم اطلاعات کلی جهت اخذ ویزای کانادا

فرم اطلاعات خانوادگی

فرم اطلاعات تکمیلی

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟ 

الف – هزینه های اصلی ویزای تحصیلی کانادا شامل:

 • هزینه بررسی درخواست پذیرش که معمولا بسته به دانشگاه یا کالج بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار کانادا می باشد.
 • هزینه بررسی درخواست ویزای تحصیلی که معادل ۱۵۰ دلار کانادا می باشد.
 • هزینه انگشت نگاری در کشور ثالث که ۸۵ دلار می باشد.

ب- هزینه های جانبی ویزای تحصیلی کانادا شامل:

 • هزینه کلاس های آمادگی برای شرکت در آزمون IELTS
 • هزینه ثبت نام در آزمون IELTS که معادل ۳۵۰ دلار کانادا می باشد.
 • هزینه ترجمه و ارسال مدارک دانشگاهی (دانشجویان متعهد خدمت، هزینه خرید خدمت را هم در نظر بگیرند.)
 • هزینه مسافرت به کشور مجاور (معمولا ترکیه) جهت انجام انگشت نگاری
 • هزینه مشاوره و انجام فرآیند کار توسط تیم مجرب هلیکا معادل ۴۰۰۰ دلار کانادا شامل مشاوره تحصیلی و در اختیار قرار دادن منابع اختصاصی هلیکا، کمک به تهیه رزومه و نامه SOP، راهنمایی در مورد نحوه ارسال مدارک برای اخذ پذیرش و نهایتا ارسال حرفه ای مدارک به اداره مهاجرت توسط مشاور رسمی مهاجرت کانادا

آیا تضمینی هم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد؟

شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا به خیلی از موارد بستگی دارد، از آنجایی که تصمیم گیری در خصوص اعطای ویزا منحصرا در صلاحدید افسر مربوطه می باشد،‌ دادن هر نوع تضمین عملا بیهوده و خلاف واقع است. با این وجود هلیکا ضمن تنظیم SOP اختصاصی و تکمیل مدارک به صورت کاملا حرفه ای،‌ آمادگی دارد تا در صورت رد درخواست ویزا بدون هیچ گونه هزینه اضافی و صرفا جهت رضایت مشتریان علاوه بر درخواست دلایل رد شدن پرونده (Officer Note) به آنالیز آن پرداخته و توصیه های لازم را برای درخواست مجدد ارایه نماید.

تلفن تماس هلیکا در ایران