کار در کانادا

عناوینی که در این مطلب میخوانید:

ویزای کاری کانادا

صفر تا صد شرایط مهاجرت و گرفتن ویزای کاری کانادا

ویزای کاری کانادا یا مجوز کار یک سند قانونی است که به یک تبعه خارجی اجازه می دهد در زمان اقامتش در این کشور کار کند. کانادا هر ساله حدود 500000 مجوز کار به کارمندان موقت خارجی از سراسر جهان می دهد.

بسیاری از افراد خارجی که به دنبال کار در کانادا هستند، کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. کار در کانادا اولین قدم ایده آل برای افرادی است که به دنبال مهاجرت دائمی به کشور هستند.

اگر شما هم سوالات بیشتری در زمینه مهاجرت به کانادا دارید، همکاران ما در شرکت مهاجرتی کانادا هلیکا آماده ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه به شما هستند. کافیست با ما تماس بگیرید. یا از این صفحه وقت مشاوره دریافت کنید.

تلفن تماس هلیکا در ایران

کشور کانادا در سال های اخیر جزو آن دسته از کشور‌ها‌یی بوده‌است که کم‌ترین آمار بیکاری و بیش‌ترین آمار جذب نیرو‌های متقاضی از سراسر جهان و ایجاد فرصت‌های شغلی را به خود اختصاص داده است. شرایط موجود باعث شده‌است خیل عظیمی از افراد، مشتاق و متقاضی به مهاجرت و اطلاع کامل از  روند جذب توسط این کشور شوند.

چه کسانی واجد شرایط کار در کانادا هستند؟

به استثنای چند مورد، اکثر اتباع خارجی برای کار در کانادا نیاز به مجوز دارند.

اکثر کاندیداها برای درخواست ویزای کار کانادا به یک پیشنهاد شغلی کانادایی نیاز دارند که توسط ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) پشتیبانی شود. شرایط مختلفی وجود دارد که کارمندان خارجی می توانند بدون LMIA یا پیشنهاد شغلی برای ویزای کار درخواست دهند. یک فارغ التحصیل اخیر از یک موسسه آموزشی اختصاصی کانادا (DLI) یا همسر فردی که قبلاً ویزای کاری یا تحصیلی کانادا را دریافت کرده است نمونه هایی از این موضوع هستند.

متقاضیانی که واجد شرایط درخواست ویزای کار هستند نیز باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. باید نشان دهند که بعد از انقضای ویزای کاری شان قصد ترک این کشور را دارند.
 2. باید اثبات کنند که توانایی مالی کافی برای ساپورت خود و خانواده شان را دارند و قادر به پرداخت هزینه های بازگشت به کشور شان را دارند.
 3. هیچ گونه سو سابقه کیفری نداشته باشند و از نظر پزشکی قابل صلاحیت کانادا باشند.
 4. برنامه ای برای کار برای یک کارفرمای کانادایی واجد شرایط داشته باشند.
 5. مدارکی که برای ورود به کانادا نیاز است را بتوانند ارائه دهند.

انواع ویزای کاری کانادا

راه های مختلفی برای دریافت ویزای کار کانادا وجود دارد. برخی از مجوزهای کار به پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای کانادایی نیاز دارند، برخی دیگر ملزم به ارائه ارزیابی تاثیر بر بازار کار (LMIA) هستند، و برخی دیگر نیاز به هرگونه ارتباطی با کانادا (تحصیلات قبلی، حمایت از همسر و غیره) دارند. لطفاً دسته‌های زیر را بررسی کنید تا ببینید کدام ویزای کاری کانادا با شرایط شما مطابقت دارد:

1. ویزا هایی که نیاز به ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) دارند
 • برنامه کارگران خارجی موقت (TFWP)
 • ویزای کار تسهیل شده (کبک) LMIA
 • برنامه بین المللی استعدادیابی

2. ویزاهایی که معاف از LMIA هستند اما نیازمند یک پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری دارند:

 • برنامه محرک بین المللی (IMP)
 • مجوزهای کار نفتا
 • مجوزهای کار CETA
 • نقل و انتقالات درون شرکتی

3. ویزای کاری باز کانادا (بدون نیاز به LMIA و پیشنهاد شغلی)

 • مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)
 • اسپانسرینگ همسر از داخل کانادا
 • تجربه بین المللی کانادا (IEC)
 • ویزای کاری باز بریجینگ کانادا (BOWP)
 • همسر همراه دانشجو یا کارگر بین المللی

نکته مهم کار در کانادا

ساکنان دائم کانادا برای کار در کانادا نیازی به مجوز کار ندارند. شخصی که دارای اقامت دائم است حق قانونی زندگی و کار در هر نقطه از کشور را دارد.

نحوه دریافت اقامت کاری کانادا

روش اخذ ویزای کار کانادا به طور قابل ملاحظه ای بر اساس نوع مجوز کار مورد نظر متفاوت است. به عنوان مثال، ممکن است به دانشجوی خارج از کشوری که در کانادا تحصیل می کند، اغلب به عنوان بخشی از مجوز تحصیلش، اجازه کار پاره وقت داده شود.

اکثر درخواست‌های ویزای کار کانادا نیاز به یک پیشنهاد شغلی رسمی از یک کارفرمای کانادایی داشته دارند که توسط ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) بررسی می‌شود. حتی کسانی که از LMIA معاف هستند یا از ویزای کار معاف هستند، باید از مدارک مورد نیاز برای ورود به کانادا را داشته باشند. مجوز کار بسته (محدود) closed (restricted) work permit و مجوز کار باز open work permit دو راه اصلی برای دریافت مجوز کار کانادا هستند.

اقامت کاری بسته به کارفرمایان خاصی گره خورده است، به این معنی که یک تبعه خارجی که مجوز کار بسته را دارد، باید برای همان کارفرما در همان مکان کار کند، مگر اینکه مجوز کار آنها تغییر کند.

اگر من یک پیشنهاد شغلی کانادایی داشته باشم، آیا واجد شرایط درخواست مجوز کار هستم؟

داشتن یک پیشنهاد شغلی در کانادا همیشه به این معنی نیست که شما واجد شرایط درخواست اقامت کاری کانادا هستید. برای اینکه یک پیشنهاد شغلی برای برخی درخواست های مجوز کار معتبر در نظر گرفته شود، باید معیارهای خاصی را داشته باشد. در اکثر شرایط، برای اینکه یک کاندید واجد شرایط ویزای کار کانادا باشد، پیشنهاد کار باید یکی از موارد زیر باشد:

 1. بررسی شده توسط ارزیابی تاثیر مثبت بر بازار کار (LMIA)
 2. معاف از نیاز به LMIA

نکته: باید توجه داشته باشید که استان کبک سیاست های مهاجرتی مخصوص به خودش را داشته و فرایند اختصاصی را برای تایید اعتبار پیشنهاد کار دارد.

برای درخواست مجوز کار کانادا چه مدارکی لازم است؟

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا بستگی به نوع مجوز کار شما دارد. متقاضیان ممکن است نیاز به ارائه مدارک زیر به عنوان بخشی از درخواست مجوز کار خود داشته باشند:
 1. فرم های درخواست تکمیل شده
 2. گواهی وضعیت در کانادا (در صورت وجود)
 3. گواهی وضعیت عضو خانواده (در صورت وجود)
 4. ارزیابی تاثیر بازار کار (در صورت وجود)
 5. پیشنهاد کتبی استخدام (در صورت وجود)
 6. رزومه
 7. گواهی ازدواج (در صورت وجود)
 8. گواهینامه پذیرش کبک (CAQ) (در صورت وجود)
 9. اثبات اینکه شما شرایط شغلی را برآورده می کنید
 10. کپی معتبر پاسپورت شما
 11. کپی مدرک تحصیلی
 12. نتایج معاینه پزشکی (در صورت درخواست)
 13. مدارک تمکن مالی برای اقامت در کانادا و بازگشت به کشور خود
 14. اثبات پرداخت هزینه های دولتی قابل اجرا
 15. عکس در اندازه پاسپورت (جدید)

بیومتریک برای ورک پرمیت (مجوز کار) کانادا

در حال حاضر اداره مهاجرت کانادا اقداماتی انجام داده است که طی آن افرادی که در داخل خاک کانادا درخواست ویزای کاری کانادا را می کنندنیازی به بیومتریک نداشته باشند. اما متقاضیانی که خارج از کانادا هستند، باید پس از دریافت نامه دستورالعمل بیومتریک، آن را ارائه دهند.

مجوزهای پلیس (گواهی عدم سو پیشینه) برای اقامت کاری کانادا

افسر ویزا که درخواست شما را ارزیابی می کند ممکن است گواهی نامه های مجوز پلیس را درخواست کند (که در ایران با عنوان گواهی درخواست سو پیشینه شناحته می شود).  بسته به جایی که درخواست می کنید باید همراه با اولین ارسال شما ارسال شود.

ممکن است از متقاضیان مجوز کار خواسته شود تا پس از سن 18 سالگی، گواهی گواهینامه پلیس را از هر کشوری که 6 ماه یا بیشتر در آن زندگی کرده اند، نشان دهند. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

بیشتر بخوانید: گواهی عدم سو پیشینه برای سفارت کانادا

معاینه پزشکی برای مجوز کار کانادا

اتباع خارجی که متقاضی کار در کانادا هستند ممکن است بسته به مدت زمان مورد انتظار اقامت، اقامت قبلی و شغلشان، ملزم به انجام آزمایش پزشکی باشند.

به استثنای چند مورد، اگر می خواهید کمتر از شش ماه در کانادا کار کنید، به احتمال زیاد نیازی به بررسی پزشکی نخواهید داشت. اگر می‌خواهید در موقعیتی کار کنید که شما را در تماس نزدیک با مردم قرار دهد، یا اگر یک کارگر کشاورزی هستید که به کشورهای خاصی سفر کرده‌اید، به معاینه پزشکی نیاز دارید.

اگر قصد دارید بیش از 6 ماه در کانادا کار کنید، در صورت وجود یکی از شرایط زیر، باید در معاینه پزشکی شرکت کنید:
 • اگر شما به مدت 6 ماه یا بیشتر در یکی از کشور های مشخص شده در لینک زیر زندگی یا مسافرت کرده اید

لیست کشور هایی که نیاز به معاینه پزشکی دارند

 • اگر شما در موقعیت شغلی کار می کنید که با افراد ذکر شده در لینک زیر در تماس هستند:

لیست افراد مورد نیاز برای معاینه پزشکی

نکته: باید توجه داشته باشید که معاینات پزشکی باید توسط پزشک تعیین شده از سوی اداره مهاجرت کانادا انجام شود. از این لینک برای مشاهده پزشکان مورد اعتماد IRCC استفاده کنید:

پزشکان مورد تایید اداره مهاجرت کانادا

متقاضیانی که می خواهند در معاینه پزشکی اولیه شرکت کنند مستلزم تماس مستقیم با پزشک پانل و انجام آزمایش قبل از درخواست برای مجوز کار هستند. اگر یافته های معاینه پزشکی خود را همراه با درخواست خود ارسال نکنید، یک افسر IRCC با شما در مورد نحوه و مهلت تکمیل مدارک با شما تماس خواهد گرفت.

شرایط عکس برای اقامت کاری کانادا

برای درخواست ویزای کار کانادا باید یک عکس پاسپورتی با شرایطی که در لینک زیر آمده است را همراه مدارک خود ارسال کنید.

شرایط عکس متقاضی ویزای کار کانادا

دلایل رد درخواست مجوز کار LMIA کانادا

نگرفتن مجوز کار عواقب بسیار بدی دارد. هر درخواست مجوز کار ممکن است به هر دلیلی رد شود. مواردی که ممکن است افسر مهاجرت به آن ها حساس باشد را حتما رعایت کنید. در ادامه برخی از دلایلی که ممکن است درخواست مجوز کار کانادای شما رد شود را آورده ایم:

 1. افسر متقاعد نشده بود که شما بتوانید کار مورد نظر خود را به اندازه کافی انجام دهید.
 2. افسر متقاعد نشده بود که شما در پایان اقامت مجاز خود در کانادا به کشور خود بازگردید.
 3. شما معیارهای مجوز کاری که برای آن درخواست کرده اید را ندارید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق پرستاری در منزل

 

ویزای کاری کانادا

شرایط جذب متقاضیان دریافت ویزای کاری

همان طور که گفته شد؛ یکی از بهترین روش های مهاجرت به کانادا که امروز توسط بسیاری از ایرانیان مورد اقبال قرار گرفته‌شده است مهاجرت از طریق ویزای کاری است.

توجه داشته باشید در این روش شما باید از فیلتر‌های مختلفی که مد نظر کشور مقصد است عبور کنید. مهاجرت با ویزای کاری به دو نوع عمده وجود دارد: داشتن پیشنهاد کاری از سوی کار‌فرمایان کشور کانادا، برخورداری از برنامه اسکیل.

 در مورد اول که به جاب آفر(Job Offer) نیز معروف است، شما باید با توجه به مهارت و تخصصی که دارید در بین لیست مشاغل موجود و منتشر شده از طرف کشور کانادا جستجو کرده و در صورتی‌ که  شغلی مرتبط با توانایی خود را یافتید از طرف مجموعه‌های کاریابی اقدام کرده تا پیشنهاد مرتبط را از طرف کارفرمایان کشور کانادا دریافت کنید.

در روش دوم که با عنوان نیروی کار متخصص شناخته شده‌است؛ شما باید دو مرحله تخصصی که در آن بر اساس مهارت خود سنجیده می‌شوید را پشت سر بگذارید. در مرحله اول برای قبولی باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ نمره را به دست آورید، در صورتی که مرحله اول را با موفقیت پشت سر بگذارید در مرحله دوم؛ که مرحله ای رقابتی است امتیاز شما در مقایسه با نمرات سایر متقاضیان ارزیابی خواهد شد و در نهایت چند نفر انتخاب خواهند شد.

شرایط دریافت ویزای کار به روش اسکیل ورکر:

 1. داشتن رزومه کاری مرتبط حداقل به مدت 3 سال
 2. داشتن حداکثر 40 سال سن
 3. مدارک تحصیلی مرتبط
 4. داشتن مدرک آیلتس زبان

مهاجرت به کانادا از طریق مدرک فنی:

علاوه بر تمام روش‌هایی که درباره آن صحبت کردیم،یکی از متداول ترین روش‌ها، مهاجرت از طریق مدارک فنی است که افراد این مجوز را با گذراندن دوره‌های مختلف و تخصصی در کشور مبدا دریافت کرده ‌اند.

خوشبختانه در کشور کانادا موقعیت های شغلی متعددی وجود دارد که مختص افرادی است که دارای مدرک فنی هستند. بهتر است بدانید کشور ایران و کانادا هردو عضو سازمان بین المللی کار هستند و تمامی مدارک فنی اخذ شده در کشور ایران در کانادا نیز معتبر است.

روش مناسب برای مهاجرت با مدرک فنی:

معقول‌ترین روش مهاجرت با در دست داشتن مدرک فنی، سیستم مهاجرتی به شهرهای واقع در شمال این کشور و کم جمعیت است. طبق سیاست این دولت، چون در این شهرها پتانسیل های بسیار فراوانی برای رشد کار و صنعت وجود دارد و استفاده از این  ظرفیت ها تنها با برخورداری از نیروی کار محقق می‌شود؛ بنابراین این کشور برای افراد  مقیم، داشتن ویزای تحصیل و کاری و برای افراد مهاجر داشتن مدرک فنی را ملاک قرار داده است.

برخی مدارک فنی قابل قبول برای مهاجرت به کانادا:

 • مدارک مرتبط در صنایع نفت و پتروشیمی و مهندسی مواد
 • مدارک مرتبط با دامداری،زراعت و کشاورزی
 • مدارک مرتبط با سیستم بهداشت، درمان و مراقبت‌های فردی

بیشتر بخوانید: مهاجرت خود اشتغالان به کانادا

 

ویزای کاری کانادا

هزینه ویزای کاری کانادا

یکی از اولین سوالاتی که در ذهن افراد متقاضی مهاجرت شکل می‌گیرد این است که هزینه مهاجرت و ویزای کاری به کانادا چقدر است؟ این موضوع عامل مهمی در محقق شدن خواسته شما است زیرا در گام اول شما باید توانایی پرداخت هزینه‌های ابتدایی را داشته باشید.

در جریان درخواست مهاجرت به کانادا و اخذ ویزای کار کانادا شما با دو دسته از هزینه‌ها روبرو هستید. دسته اول هزینه‌های ضروری و کلی است که شما بابت بررسی پرونده‌ ارسالی در اداره مهاجرت کشور مقصد و متناسب با نوع درخواست ویزا (ویزای کاری کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و…) می‌پردازید.

دسته دوم  شامل هزینه‌هایی است که شما علاوه بر هزینه اصلی باید پرداخت کنید. هزینه‌های فرعی برای اموری همچون سنجش مدارک تحصیلی در سفارت کانادا، هزینه ترجمه مدارک، انگشت نگاری، هزینه انجام آزمون زبان، انجام آزمایشات پزشکی، دریافت گواهی عدم سابقه و سوء پیشینه و در برخی موارد هزینه‌های مربوط به گرفتن وکیل مهاجرتی و… خواهد بود.

ارتباط نوع مهاجرت با هزینه ها

این که شما کدام یک از برنامه‌های مهاجرتی را انتخاب می‌کنید، با هزینه ای که باید پرداخت کنید رابطه‌ای عمیق دارد.

  هزینه مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا

در این مورد شما باید شهریه کامل یک سال، هزینه مسکن و هزینه خوراک یک سال را  به عنوان پیش پرداخت و به روش  تمکن مالی پرداخت کنید. در صورتی که قصد دارید به همراه خانواده مهاجرت کنید لازم است که هزینه همراهان نیز را در نظر داشته باشید.

  هزینه مهاجرت کاری به کانادا:

خوشبختانه در کشور کانادا میزان حقوق و درآمد افراد در حد قابل قبول و راضی کننده‌ای است، اما به هر حال شما باید توجه داشته باشید که اگر قصد مهاجرت به کانادا را  دارید حتما مبلغی را به عنوان پس انداز همراه خود داشته باشید.

در خصوص کسانی که از طریق سیستم جاب آفر مهاجرت کرده‌اند تعیین مقدار تمکن مالی ضروری نیست زیرا این افراد به محض ورود دارای شغلی ثابت و از پیش تعیین شده خواهند بود.

ویزای کاری کانادا

  مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌ گذاری

راه‌های متعددی برای ایجاد یک شغل و پیدایش فرصت شغلی در کشور کانادا وجود دارد؛ مثل تاسیس یک شرکت، اشتغال‌زایی فردی و ایجاد یک مجموعه‌های تولیدی. توجه کنید که در این موارد شما در ابتدای کار ویزای دائم دریافت نخواهید کرد و باید در گام اول  برای اخذ ویزای کار کانادا اقدام کنید و پس از مدتی برای  دریافت اقامت دائم درخواست بدهید؛ بنابراین در این روش شما باید برای پرداخت هزینه درخواست ویزای کار و اقامت دائم آمادگی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد ویزای استارتاپ کانادا

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا چگونه است؟

دولت کانادا هر ساله با درخواست اقامت دائم تعدادی از افراد متخصص، با تجربه، مجرب و تحصیل‌کرده موافقت می‌کند که در این بین افرادی که داری تجربه بیشتر و یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان کانادایی هستند، در اولویت قرار دارند.

از جمله برنامه‌های مهاجرتی که اخیرا وضعیت اقامت کارگران مهاجر را از موقت به دائم مبدل کرده است و آنان را در اولویت تبدیل ویزای کار به اقامت دائم قرار داده عبارت است از:

 1. کارگران کلیدی
 2. سیستم کانادایی
 3. برنامه سنجش استانی
 4. افراد مشغول به کار و متخصص فدرال
 5. سیستم کاری کبک

چگونه در کانادا کار پیدا کنیم؟

ممکن است شروع به جستجوی کار در کانادا ترسناک باشد. خوشبختانه، ابزارهای متعددی برای هر کسی که به دنبال یک پیشنهاد استخدام رسمی از یک شرکت کانادایی است، وجود دارد. توصیه می کنیم جستجوی کار خود را با منابع کاریابی که در زیر ارائه شده است شروع کنید. قبل از ارسال هر برنامه ای، مطمئن شوید که رزومه خود را ایجاد کرده اید!

برخی مشاغل در کانادا ممکن است نیاز به دانستن کد طبقه بندی مشاغل ملی (NOC Code) داشته باشند. طبق مقررات کانادا، این کد برای دسته بندی انواع کارها استفاده می شود.

مزایای کار در کانادا

کار در کانادا چندین مزیت دارد. قوانین کار کانادا تضمین می کند که محل کار ایمن است و همه مشاغل از قوانین و مقررات خاصی برای محافظت از رفاه کارکنان خود پیروی می کنند. علاوه بر این، حقوق کانادایی رقابتی است و کارگران خارجی از نظر قانونی مجبور به دریافت حقوق قابل مقایسه با همتایان کانادایی خود هستند.

در نهایت، برخی از مجوزهای کار کانادایی به همسر و فرزندان کارمندان اجازه می دهد تا آنها را به کانادا همراهی کنند. یکی دیگر از مزایای کلیدی برای افرادی که علاقه مند به مهاجرت دائمی به کانادا هستند این است که کسب تجربه کاری کانادایی ممکن است واجد شرایط بودن یک تبعه خارجی را برای انواع برنامه های اقامت دائم کانادا افزایش دهد. برنامه های زیر انواع مختلفی از برنامه های مهاجرتی هستند که می توانید از طریق آن ها اقدام کنید:

1- Express Entry (اکسپرس اینتری)

 • Canadian Experience Class (CEC) (تجربه کار در کانادا)
 • Federal Skilled Worker (FSW) (کارگران ماهر فدرال)
 • Federal Skilled Trades (FST) (مشاغل ماهر فدرال)

2- Provincial Nominee Programs (PNPs) (برنامه مهاجرت استانی)
3- Quebec Immigration Programs (برنامه مهاجرت استانی کبک)
4- Atlantic Immigration Pilot Program (برنامه پایلوت مهاجرت آتلانتیک)

بازار کار مناسب در کانادا برای ایرانیان

یکی از مرسوم ترین روش های کاریابی در کانادا، کمک گرفتن و استفاده از مجموعه‌های کاریابی و به دنبال آن ارائه رزومه است که روند آن را به صورت گام به گام توضیح خواهیم داد.

  داشتن مجوز برای کار:

شما برای شروع همکاری با هر سازمان و یا شرکتی باید مجوز کار خود را ارائه دهید. این مجوزها در دو نوع بسته و باز وجود دارند که در نوع اول شما تنها قادر به همکاری با فرد، سازمان و یا کارفرمایی مشخص خواهید بود. در نوع دوم شما مختار به انجام کار با هر شرکت و مجموعه ای هستید، مثل مجوز کار پس از تحصیل و یا مجوز تعطیلات کاری.

  ارائه سابقه و رزومه‌:

 نوعی معرفی اصولی فرد است، در زمینه‌هایی که دارای مهارت کافی و سابقه کاری می‌باشد. توجه کنید که شرایط و اصول نگارش رزومه نویسی را رعایت کنید؛ زیرا رزومه و سابقه کاری نقش مهمی در انتخاب کارفرمایان و جذب شما خواهد داشت.

  انتخاب درست کارفرما:

تلاش کنید که به هر نحوی در کشور مبداء بهترین و معقول ترین شرکت و یا کارفرما را پیدا کرده و از روش‌هایی مثل مشورت با افراد با سابقه، جستجو در اینترنت و کمک گرفتن از سایت های کاریابی استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: مهاجرت متخصص به کانادا

دریافت ویزای کاری کانادا بدون مدرک زبان!

داشتن مدرک زبان یکی از مشکلات پیش روی افرادی است که مایل به دریافت ویزای کاری کانادا و مهاجرت هستند.

مسلماً داشتن مهارت زبان برای ادامه زندگی و انجام کار‌های روزمره ضروری است. شک‌ نکنید هر مقدار که سطح سواد شما در زمینه زبان بالاتر باشد از شانس بیشتری برخوردار خواهید بود و نسبت به بقیه رقبای خود از موقعیت بهتری برخوردار شده و موفق‌تر خواهید‌ بود. زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و فرانسه است؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا و دریافت ویزای کاری کانادا را دارید در اسرع وقت  با یکی از موسسات مهاجرتی لینک شوید تا آن‌ها  شما را در چگونه سپری کردن دوره‌های مورد نیاز زبان همراهی کنند.

در سال‌های اخیر دولت کانادا مقداری شرایط جذب خود را تسهیل کرده است؛ بنابراین در برخی موارد شما می‌توانید با داشتن سطحی نسبتا معمولی در زمینه زبان نیز موفق به اخذ ویزای کاری کانادا بشوید.

اولین روش این است که شما سعی کنید از سوی کارفرمایان کانادایی پیشنهاد داشته باشید؛ در این صورت شما کافی است نشان دهید که از سطح متوسطی در زبان برخوردار هستید و می‌توانید امور مربوط به شغل خود را به درستی انجام دهید.

روش دوم برای کسانی مناسب است که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کنند. معمولا در بیشتر دانشگاه‌های موجود در سراسر جهان، داشتن مدرک آیلتس زبان از طرف دانشجویان الزامی است اما شما می‌توانید در کشور کانادا دانشگاه‌هایی را بیابید که داشتن سطح متوسط زبان را نیز می‌پذیرند مثل:

 • دانشگاه براک
 • دانشگاه رجاینا
 • دانشگاه ساسکا‌چوان
 • دانشگاه کنکوردیا
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه وینیپگ

اگر شما هم سوالات بیشتری در زمینه مهاجرت به کانادا دارید، همکاران ما در شرکت مهاجرتی کانادا هلیکا آماده ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه به شما هستند. کافیست با ما تماس بگیرید. یا از این صفحه وقت مشاوره دریافت کنید.

تلفن ایران:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷

تلفن تورنتو: 0016479075026

سوالات متداول در زمینه مهاجرت کاری به کانادا و درخواست ویزای کار کانادا

اگر برای ویزای کاری کانادا که تحت حمایت کارفرماست درخواست دهید، ممکن است بتوانید همسر و فرزندان تحت تکفل خود را با خود به کانادا بیاورید.

اگر فرزندان شما در سن مدرسه و در کانادا هستند، واجد شرایط حضور در موسسات آموزشی کانادا بدون نیاز به مجوز تحصیلی خاص هستند. همسر یا شریک زندگی شما ممکن است واجد شرایط درخواست ویزای کار آزاد باشد، که به آنها اجازه می دهد برای هر کسب و کاری در کانادا کار کنند.

افرادی که به دنبال ویزای کار در کانادا هستند نیازی به شرکت در آزمون آیلتس یا سایر آزمون های زبان انگلیسی یا فرانسه ندارند. با این حال، اگر پیشنهاد شغلی به ویژه به توانایی‌های فرانسوی و/یا انگلیسی نیاز دارد و داوطلب از کشوری غیر فرانسوی یا انگلیسی زبان باشد، افسر ممکن است به دنبال مدرکی مبنی بر توانایی زبانی مانند آزمون زبان باشد.

اگر کانادا را ترک کنید، برای ورود مجدد به مجوز کار و همچنین یک سند مسافرتی معتبر نیاز دارید. مجوز کار به شما اجازه کار در کانادا را می دهد اما اجازه رفتن به آنجا را نمی دهد. علاوه بر پاسپورت معتبر، برای ورود به کانادا به ویزای اقامت موقت یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) نیاز دارید.

شرکت‌های کانادایی از متقاضیان کار در کانادا «حمایت مالی» نمی‌کنند، اما می‌توانند با اخذ ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) یا ارائه یک پیشنهاد شغلی الکترونیکی (رده‌های معاف از LMIA) به جذب کارمندان خارجی کمک کنند.

هر شرکت کانادایی که مایل به استخدام یک کارگر خارجی است باید LMIA دریافت کند یا یک پیشنهاد شغلی الکترونیکی ارائه دهد. هنگامی که یک کارفرما یک LMIA یا یک شماره “A” (پیشنهاد شغلی الکترونیکی) به دست آورد، ممکن است برای درخواست ویزای کار کانادا استفاده شود.

برای دریافت ویزای کار کانادا، کارمندان خارجی باید حداقل 18 سال سن داشته باشند. مگر اینکه از طریق برنامه تجربه بین المللی کانادا (IEC) ثبت نام کنید

هیچمحدودیت سنی برای متقاضیان ویزای کار وجود ندارد.

بله استثناهایی در این زمینه وجود دارد که شما می توانید بدون مجوز کار در کانادا کار کنید

هر استان و منطقه ای در کانادا مسئولیت مراقبت های بهداشتی را بر عهده دارد و هر یک برنامه بیمه خاص خود را دارند. دارندگان مجوز کار در چندین حوزه قضایی می توانند برای پوشش بیمه درمانی دولتی درخواست دهند.

قبل از واجد شرایط بودن برای بیمه درمانی، اکثر استان ها از مردم می خواهند که برای تعداد روزهای مشخصی حضور فیزیکی داشته باشند.

برای درخواست ویزای کار در کانادا، افراد معمولاً به یک پیشنهاد شغلی مستند از یک کسب و کار کانادایی نیاز دارند. با این حال، در موارد نادر، کارمندان خارجی می توانند برای ویزای کار آزاد بدون پیشنهاد شغلی درخواست دهند و به آنها اجازه می دهد در هر نقطه از کانادا برای هر کسب و کاری کار کنند.

تعیین احتمال موفقیت برای برنامه های مجوز کار/LMIA دشوار است زیرا هر درخواست به صورت جداگانه بررسی می شود. اگر متقاضی با استانداردهای LMIA مطابقت داشته باشد، درخواست آنها باید پذیرفته شود. با این حال، افسران درخواست ها را ارزیابی می کنند و از صلاحدید خود در تصمیم گیری در مورد اعطای درخواست مجوز کار استفاده می کنند.

مجوز کار در کانادا به شهروندان خارجی اجازه می دهد تا در کانادا کار کنند، در حالی که ویزا یک سند مسافرتی است که برای ورود به این کشور لازم است.

ویزا که به عنوان ویزای اقامت موقت (TRV) نیز شناخته می شود، یک برچسب فیزیکی است که در پاسپورت شما قرار می گیرد و به عنوان یک سند مسافرتی عمل می کند که به افراد خارجی اجازه می دهد وارد کانادا شوند یا از طریق فرودگاه کانادا عبور کنند.

حتی اگر مجوز کار معتبر داشته باشید، نمی توانید بدون ویزای معتبر یا eTA به کانادا بازگردید.

می توانید شماره مجوز کار خود را در گوشه سمت راست بالای مجوز خود بیابید و با حرف “U” شروع می شود.

نحوه فعال‌سازی مجوز کار به این بستگی دارد که از کجا درخواست می‌دهید و چگونه درخواست می‌کنید.

1. فعال کردن مجوز LMIA کار از داخل کانادا

اگر درخواست شما برای ویزای کار از داخل کانادا پذیرفته شود، نامه پذیرش از IRCC دریافت خواهید کرد. اگر به صورت آنلاین درخواست دادید، نامه تایید در حساب شما موجود خواهد بود.

اگر درخواست کاغذی ارسال کرده باشید، نامه به آدرس منزل شما پست می شود. مجوز کار فیزیکی شما پس از دریافت تاییدیه برای شما پست خواهد شد. مجوز با ورود فعال می شود و شما می توانید با آن در کانادا کار کنید.

2. فعال کردن درخواست مجوز کار LMIA از بیرون از کانادا

اگر از خارج از کانادا درخواست می دهید، نامه ای حاوی اطلاعاتی در مورد نحوه دریافت مجوز کار فیزیکی در پورت ورودی کانادا (POE) دریافت خواهید کرد. اگر به صورت آنلاین درخواست دادید، نامه دستورالعمل در حساب آنلاین شما در دسترس خواهد بود. اگر روی کاغذ درخواست دادید، نامه به آدرس منزل شما پست می‌شود.

3. فعال کردن مجوز کار LMIA پس از درخواست از پورت ورودی کانادا

برخی از کاندیداها ممکن است واجد شرایط درخواست مجوز کار در مرز کانادا باشند. اگر برای ویزای کار در مرز درخواست می کنید، باید مدارکی که واجد شرایط بودن خود را اثبات می کند ارائه دهید. در صورت اعطای مجوز، افسر می تواند بلافاصله مجوز کار را در مرز چاپ کند. این مجوز کار بلافاصله قابل استفاده است.

کارمندان موقت خارجی که واجد شرایط تمدید مجوز کار خود هستند، اغلب باید به صورت آنلاین درخواست دهند. اگر قصد تمدید مجوز کار خود را دارید، پیشنهاد میکنیم حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضای مجوز فعلی خود این کار را انجام دهید. اما متقاضی از نظر فنی تا آخرین روز انقضا فرصت دارد درخواست تمدید را جستجو کند.

لطفاً برای اطلاع از اینکه آیا واجد شرایط تمدید مجوز کار خود هستید با ما تماس بگیرید.

اگر برای یک مجوز کار بسته کانادایی (closed Canadian work permit) درخواست می کنید، همسر شما ممکن است واجد شرایط مجوز کار آزاد باشد.

اگر همسر شما واجد شرایط باشد، باید برای مجوز کار خود اقدام کند. در بیشتر موارد، آنها باید به صورت آنلاین برای این مجوز اقدام کنند.

اگر به صورت آنلاین درحواست داده اید که می توانید در پروفایل تان در سایت اداره مهاجرت کانادا آن را مشاهده کنید و ببینید که اوضاع چطور پیش می رود. اگر هم به صورت کاغذی درخواست داده اید باید آن را به پروفایل تان در سایت اداره مهاجرت لینک کنید.

برای ورود به سایت اداره مهاجرت کانادا اینجا را کلیک کنید.

دو نوع برنامه ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) وجود دارد: برنامه های LMIA معمولی و برنامه های LMIA ساده . LMIA ساده شده فقط در استان کبک قابل دسترسی است. LMIA معمولی بر اساس مورد به مورد انجام می شود و مدت زمان پردازش در بین متقاضیان به طور قابل توجهی متفاوت است. یک درخواست معمولی LMIA معمولاً حداقل پنج ماه طول می کشد تا پاسخ را دریافت کند.

کارفرمایانی که واجد شرایط جریان استعدادهای جهانی کانادا هستند، ممکن است واجد شرایط پردازش سریع LMIA باشند. LMIA ساده برای استخدام در کبک معمولاً ظرف دو تا سه ماه پردازش می شود.

زمان رسیدگی به درخواست مجوز کار بر اساس نوع مجوز کار و کشور محل اقامت فعلی متقاضی تعیین می شود. دوره های رسیدگی ممکن است از چند هفته و چندین ماه متغیر باشد.

مجوزهای کار در کانادا معمولاً بین 1 تا 2 سال معتبر است، به استثنای برخی موارد. یک افسر ویزا اغلب برای مدت زمانی که بیش از اعتبار پاسپورت متقاضی یا مدت زمان ذکر شده در ارزیابی تاثیر بازار کار متقاضی (LMIA) باشد، مجوز کار اعطا نمی کند.

همچنین اجازه کار برای مدت زمانی بیشتر از مدتی که تبعه خارجی به دنبال اقامت در کانادا بوده است یا برای هر دوره زمانی که برای پیشنهاد کار ضروری است ارائه نخواهد شد. مدت مجوز کار نیز ممکن است بر اساس برنامه ای که متقاضی برای آن درخواست می کند کاهش یابد.

ویزای کاری کانادا برای هر نفر 155 دلار کانادا هزینه دارد، در حالی که مجوز کار آزاد برای هر نفر 255 دلار کانادا هزینه دارد. در صورت بازگرداندن مجوز کار یا درخواست به عنوان هنرمند، هزینه های اضافی اعمال می شود.

تلفن تماس هلیکا در ایران