تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

عناوینی که در این مطلب میخوانید:

تحصیل در بهترین و بزرگ‌ ترین کشور قاره آمریکا، یعنی کانادا که رتبه دانشگاه های آن از 20 تا 1112 در تمام قاره می باشد؛ تجربه بسیار عالی است. 

برای تحصیل در بعضی از دانشگاه های کانادا، داشتن سطح متوسط از زبان انگلیسی هم کافی است! این سبب شده تا کانادا به عنوان کشوری راحت جهت مراجعه مهاجرین و دانشجویان باشد. 

آشنایی با تمامی دانشگاه های دارای رنکینگ بالا در کانادا، اطلاع از هزینه های زندگی، بیمه و تحصیل، نمره دقیق آیلتس مورد نیاز جهت درخواست اپلای برای دانشگاه های کانادا، شهریه سالانه دانشگاه، انواع ویزا های قابل دریافت جهت تحصیل در کانادا،  نحوه درخواست شغل حین تحصیل در دانشگاه های کانادا، راه های اقدام برای ادامه تحصیل در کانادا و بسیاری از موارد دیگر در این مطلب برای شما جمع آوری شده است.

اگر شما هم سوالات بیشتری در زمینه مهاجرت به کانادا دارید، همکاران ما در شرکت مهاجرتی کانادا هلیکا آماده ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه به شما هستند. کافیست با ما تماس بگیرید. یا از این صفحه وقت مشاوره دریافت کنید.

تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷

تلفن تماس هلیکا در ایران

تحصیل در کانادا

تحصیل در بهترین و بزرگ‌ ترین کشور قاره آمریکا، یعنی کانادا که رتبه دانشگاه های آن از 20 تا 1112 در تمام قاره می باشد؛ تجربه بسیار عالی است. 

برای تحصیل در بعضی از دانشگاه های کانادا، داشتن سطح متوسط از زبان انگلیسی هم کافی است! این سبب شده تا کانادا به عنوان کشوری راحت جهت مراجعه مهاجرین و دانشجویان باشد. 

آشنایی با تمامی دانشگاه های دارای رنکینگ بالا در کانادا، اطلاع از هزینه های زندگی، بیمه و تحصیل، نمره دقیق آیلتس مورد نیاز جهت درخواست اپلای برای دانشگاه های کانادا، شهریه سالانه دانشگاه، انواع ویزا های قابل دریافت جهت تحصیل در کانادا،  نحوه درخواست شغل حین تحصیل در دانشگاه های کانادا، راه های اقدام برای ادامه تحصیل در کانادا و بسیاری از موارد دیگر در این مطلب برای شما جمع آوری شده است.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا بسته به نوع درخواست شما می تواند برای مدارس، کالج ها، دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی صادر شود که تا حدودی با یکدیگر تفاوت دارند. اگر می خواهید که درباره این موضوع بیشتر بدانید، ما در لینک زیر به بررسی شرایط و نحوه درخواست ویزای تحصیلی کانادا، هزنه های آن، برنامه های تبادل دانشجو، مراکز فنی، زبانکده ها، آموزش از راه دور در کانادا، نظام آموزشی ایالتی و شرایط عمومی پذیرش به صورت کامل پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی کانادا

 

سیستم آموزشی و نظام تحصیل در کانادا چگونه است؟

اولین موردی که برای مهاجرت و تحصیل در کانادا به آن می پردازیم؛ اطلاع از  قوانین ثبت نام، شرایط تحصیل و هزینه های آن در مقاطع مختلف و شناخت اسناد و مدارک مورد نیاز است. 

کشور کانادا از سه سیستم مختلف در نظام تحصیلی خود استفاده می کند که بسته به نوع ایالت، متفاوت است.

 به طور کلی سن شروع و پایان تحصیل تا مقطع دیپلم در مدارس کانادا از پنج یا شش سالگی تا ۱۸ و ۱۹ سالگی به طول می انجامد. 

در این جا انواع مقاطع تحصیلی را از ابتدا برایتان شرح داده و سن مورد نیاز جهت ثبت نام را اعلام می کنیم.

تحصیل در کانادا

آیا حضور فرزند در مهدکودک یا همان پیش دبستانی کانادا اجباری است؟

مهد کودک های کانادا، کودک و خانواده را مجبور به ثبت نام در مقطع پیش دبستانی نمی کنند. 

اما اگر می خواهید فرزندتان در این مقطع به مهدکودک برود تا برای سال های آینده رابطه ی بهتری با افراد داشته و اجتماعی تر باشد؛ باید در سن پنج یا شش سالگی نسبت به ثبت نام او اقدام کنید.

تحصیل مقطع ابتدایی در کانادا

مقطع ابتدایی در کانادا از سن ۶ یا ۷ سالگی آغاز شده و تا ۱۰ الی ۱۱ سالگی ادامه دارد. 

طی این سال ها فرزند شما بسته به ایالتی که در آن تحصیل می کند؛ تا شش دوره می تواند طول بکشد. به طور کلی تا سنین ۱۱ یا ۱۲ سال را شامل می شود.

تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا

ادامه تحصیل در کانادا برای مقطع دبیرستان از دوره هفتم تا دوازدهم را شامل می شود. نوجوانان در سنین ۱۲ تا ۱۸ سالگی در این مقطع تحصیل می کنند.

 البته در بعضی ایالات، دبیرستان حالت دو مرحله ای دارد که شامل senior high school و secondary high school می شود.

در نهایت پس از گذراندن این دو دوره، دانش آموز در سن ۱۷ یا  ۱۸ سالگی مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت خواهد کرد.تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل در کانادا چقدر است؟

از آنجایی که سیستم تحصیلی در کانادا به دو بخش خصوصی و غیرخصوصی تقسیم می شود؛ هزینه های تحصیل در کانادا نیز متغیر خواهد بود. 

در اینجا لیستی از میانگین شهریه تحصیلی به صورت سالیانه را برایتان آورده ایم. لازم است بدانید هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا بسیار پایین تر از کشور های دیگری مثل استرالیا، آمریکا و حتی انگلیس است.

هزینه های تحصیلی برای ابتدای مسیر:

 1. ثبت نام و پرداخت شهریه دانشگاه
 2. هزینه سکونت در ملک، درخواست ویزا و صدور اجازه درس خواندن در کانادا
 3. هزینه های مختلف زندگی

هزینه تحصیل در مقطع دبستان و دبیرستان برای افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند:

 • میانگین شهریه سالانه در دبستان های کانادا جهت تحصیل: بین 8 تا 16 هزار دلار کانادا
 • میانگین شهریه سالانه در دبیرستان های کانادا جهت تحصیل: بین 12 تا 16 هزار دلار کانادا

شهریه دقیق مدارس در شهر های بزرگ کانادا

 1. شارلوت تاون در جزیره پرنس ادوارد با هزینه 10 هزار و 600 دلار کانادا
 2. وینیپگ در منیتوبا با هزینه 11 هزار و 500 دلار کانادا
 3. ادمونتون در آلبرتا و مونترال در کبک با 12 هزار و 500 دلار کانادا
 4. رجینا در ساسکاچوان با 12 هزار و 900 دلار کانادا
 5. سنت جانز در نیوفاندلند و لابرادور با هزینه 13 هزار و 750 دلار کانادا
 6. مونکتون در نیوبرانزویک با هزینه 13 هزار و 950 دلار کانادا
 7. ونکوور در بریتیش کلمبیا با 15 هزار و 250 دلار کانادا
 8. تورنتو در انتاریو با هزینه 16 هزار دلار کانادا

شهریه مدارس شبانه کانادا

به علت امکانات پایین، برای افرادی که قصد تحصیل در مدارس شبانه دارند؛ شرایط دیگری در نظر گرفته می شود:

 • محل خواب
 • غذا
 • هزینه اقامت
 • تحصیل
 • یونیفرم
 • امور فراغتی

همین مورد، شهریه های تحصیل در مدارس شبانه کانادا را از 30 تا 80 هزار دلار بسته به نوع کیفیت مد نظر شما تغییر می دهد.

تحصیل در دانشگاه های کانادا

برای تحصیل در تمامی مقاطع دانشگاهی، شرط ورود آن است که فاصله بین فارغ التحصیلی شما از مقطع قبل تا زمان ثبت نام و درخواست برای ادامه تحصیل در کانادا بیشتر از ۲ یا نهایت ۳ سال گذشته باشد. در غیر این صورت پذیرش شما بسیار سخت و امکان ریجکت شدن درخواست تان افزایش میابد.

سن مجاز برای ورود به مقطع دانشگاهی کانادا از ۱۸ تا ۴۰ سالگی است. برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب تا سن ۲۸ و ۳۵ سالگی برای پذیرش ادامه تحصیل می توانید درخواست دهید.

معرفی دانشگاه های کانادا

شاید این جمله را بسیار شنیده باشید که کانادا سرزمین فرصت هاست. پس اگر رویای تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا همیشه جزء دغدغه‌های مهاجرت برای شما بوده، سریع دست به کار شوید و خودتان را برای تحصیل در یکی از برترین دانشگاه های کانادا آماده کنید.

همه کسانی که در دانشگاههای سراسر کانادا تحصیل کرده‌اند، سطح قابل توجهی از آموزش با کیفیت بالا را از مزایای تحصیلی این کشور می‌دانند. دلیل این امر وجود عدالت در سیستم آموزشی کانادا بوده که موجب ارتقا و پیشرفت افراد می‌شود، بدین معنی است که این دولت تلاش می‌کند همه دانش آموزان و دانشجویان در طول تحصیل بهترین آموزش ممکن را کسب نمایند، جدای اینکه در کدام موسسه باشند.

کشور کانادا نزدیک به 150 کالج دارد که از لحاظ آموزشی کیفیت خوب و فوق‌العاده‌ای را به همگان ارائه می‌دهند. به صورتی که در کنار دانش تئوری، آموزش‌های شغلی در حرفه های خاص را به افراد می‌آموزند تا در یافتن کار در حوزه تحصیلی دغدغه‌ای نداشته باشند. در این جا به تفکیک بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل برای شما شرح داده خواهد شد، پس در ادامه این مطلب از شرکت مهاجرتی هلیکا همراه ما باشید.

دانشگاه تورنتو

در بین برترین دانشگاه‌های کانادا، اولین نامی که همیشه به چشم می‌خورد؛ دانشگاه تورنتو است. این دانشگاه تاریخچه طولانی داشته و مدت زیادی در سیطره انگلیسی‌ها بوده و کلیسای انگلستان وظیفه کنترل و نظارت این دانشگاه را بر عهده داشت.

این دانشگاه نخستین دانشگاهی است که در ناحیه شمالی کانادا ساخته شد که تعدادی کالج با رسومات منحصر به فرد و تاریخچه خود را داشت و در هزینه های اختصاص یافته این دانشگاه برای اولین بار از مرز یک میلیارد دلار کانادا گذشت.

پیشتازی دانشگاه تورنتو در جنبش‌های علمی، نقد ادبی تخصصی، نظریه‌های ارتباطاتی در علوم کامپیوتری، درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی، کشف انسولین، کشف میکروسکوپ الکترونی همیشه زبانزد در کل دنیا بوده است.

زیبایی و معماری این دانشگاه در کانادا همیشه قابل ملاحظه بوده و دانشجویان بسیاری در مقاطع کاردانی و لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری در آن تحصیل می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که دانشگاه تورنتو، پذیرای دانشجویان ۱۶۰ کشور مختلف در جهان است که از حیث آشنایی با فرهنگ‌ها و عقاید مختلف می‌تواند تجربه‌ای غنی در مهاجرت تحصیلی به کانادا باشد.

دانشگاه مک گیل

تنها سه دانشگاه انگلیسی‌زبان در بین دانشگاه‌های کانادا وجود دارند که دانشگاه مک‌ گیل کبک یکی از آن‌ها است. نام این دانشگاه برگرفته از جیمز مک‌ گیل، تاجر اسکاتلندی است که پس از مرگش وصیت کرد بخشی از سرمایه‌اش صرف ساخت این دانشگاه شود. 

ساختمان اصلی دانشگاه مک گیل در شهر مونترال قرار دارد. زمانی که در این دانشگاه قدم می‌زنید احساس می‌کنید که به پارک رفته‌اید، چرا بیش‌تر ساختمان‌های دانشگاه در محوطه زیبای پارک‌ مانند و فضای سبز ساخته شدند. خوب است بدانید که خوابگاه دانشجویان ترم اول تحصیل در کانادا، در محوطه دانشگاه مک گیل است تا در فضای زیبا و با آرامش بتوانند در این دانشگاه تحصیل نمایند.

مهاجرت به کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

قدیمی‌ترین دانشگاه استان، بریتیش کلمبیا بوده که رتبه سوم برترین دانشگاه های کانادا را به خود اختصاص داده است. دانشگاه بریتیش مرکزی جهانی برای آموزش، تحقیق و فراگیری علوم مختلف است که ساختمان‌ اصلی دانشگاه در شهرهای ونکوور و کلونا قرار دارد. 

دانشجویان خارجی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند؛ بیش‌تر در ساختمان ونکوور هستند و می‌توانند از مناظر زیبای سواحل و کوهستان‌های اطراف آن لذت ببرند. وجود باغ‌های زینتی و مرکز هنرهای نمایشی این دانشگاه را در کنار فعالیت های علمی و پژوهشی توانسته زبانزد خاص و عام کند. به طوری که مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دانشگاه بریتیش انگیزه را برای رسیدن به هدف بالا می‌برد.

دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه در شهر ادمونتون آلبرتا تاسیس شده است که بیش‌تر فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه کشاورزی در آنجا انجام می‌شود. این دانشگاه از معدود دانشگاه های کانادا است که در آن رشته‌های بومی مختص کانادا از قبیل آشنایی با شرایط اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگ و تاریخ این کشور آموزش داده می‌شود.

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال کانادا، تنها دانشگاه فرانسوی‌زبان است که تعداد دانشجویان بیش‌تری هم نسبت به سایر دانشگاه‌های کانادا دارد. شاید بتوان گفت یک‌ چهارم تعداد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهد که با دریافت ویزای تحصیلی کانادا به این دانشگاه مراجعه کرده‌اند.

دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر در همیلتون انتاریو کانادا واقع شده است. ساختمان‌های اصلی این دانشگاه در مجاورت باغ‌های زینتی همیلتون قرار دارد. این دانشگاه با هزینه سناتور و بانکدار مطرح کانادایی ویلیام مک مستر که ۹۰۰ هزار دلار را وقف احداث این دانشگاه کرد؛ ساخته شده است. بسیاری از دانشجویان کانادایی و خارجی در حال حاضر در آنجا مشغول تحصیل در بسیاری از رشته های تحصیلی هستند.

دانشگاه واترلو

واترلو در میان دانشگاه های برتر کانادا، دانشگاه تازه تاسیسی است که بیش‌تر از نیم قرن از فعالیت آن نمی‌گذرد. در حال حاضر وجه تمایز دانشگاه واترلو با سایر دانشگاه های کانادا این است که در همین مدت کوتاه تبدیل به یکی از جامع‌ترین دانشگاه های کانادا شده است و در آنجا دانشجویان داخلی و خارجی به‌صورت نیمه وقت و تمام‌وقت می‌توانند تحصیل نمایند.

دانشگاه وسترن

این دانشگاه رتبه هشتم در بین بهترین دانشگاه های کانادا را به خود اختصاص داده است. چیزی که در دانشگاه وسترن همیشه قابل ملاحظه بوده، سیاست‌های این دانشگاه در توجه ویژه به فعالیت‌های تحقیقاتی است. البته بیش‌تر از هر چیز به‌خاطر برنامه‌های علمی و دستاوردهای تحقیقاتی‌اش شهرت پیدا کرده و از این حیث، برای کسانی قصد مهاجرت به کانادا با دریافت ویزای تحصیلی دارند، می‌تواند تجربه‌ غنی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.

دانشگاه کلگری

این دانشگاه در نزدیکی کوه‌های راکی تاسیس شده که سالانه بیش از ۳۰ هزار دانشجو در آن تحصیلات خود را آغاز می‌کنند. شاید به طور تقریبی می‌توان گفت نزدیک به ۵ هزار نفر از دانشجویان در مقاطع کاردانی و لیسانس، ۶ هزار نفر در مقطع فوق‌لیسانس و حدود پانصد نفر در مقطع فوق‌دکتری مشغول به تحصیل و فعالیت های پژوهشی در دانشگاه کلگری آلبرتا هستند.

دانشگاه اتاوا

دانشگاه اتاوا تنها دانشگاه دو زبانه انگلیسی فرانسوی کانادا است. این دانشگاه نقش بسیار چشمگیری در اقتصاد کانادا دارد و بسیاری از تحصیل کردگان این مجموعه آموزشی، بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در موقعیت شغلی مربوط به رشته خود فعالیت می‌کنند. 

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های کانادا چیست؟

 • داشتن تاییدیه پذیرش دانشگاه مقصد یا یک کالج قابل قبول توسط دولت.
 • آپلود مدارک مربوط به دیپلم کالج و کارشناسی در سایت مد نظر.
 • پاسپورت
 • ارسال ترجمه رسمی شناسنامه
 • مدرک دیپلم دبیرستان
 • ارائه مدرک پیش دانشگاهی
 • کارنامه سه سال دبیرستان با ریز نمرات
 • تمامی سوابق کاری و کارآموزی
 • فرم های ثبت نام
 • رسید پرداخت پول

مدارک لازم برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد کانادا علاوه بر مدارک هویتی اصلی شامل موارد زیر است:

 • دانشنامه مدرک کارشناسی
 • توصیه نامه اساتید ایران
 • رزومه سی وی انگلیسی یا فرانسوی 
 • مدرک زبان و نمره اخذ شده در آن به زبان انگلیسی یا فرانسه.
 • انگیزه نامه
 • ضمیمه کردن مقالات علمی در صورت وجود
 • عکس پرسنلی

مدرک لازم برای پذیرش در مقطع دکتری علاوه بر موارد اولیه اعلام شده شامل موارد زیر است:

 • مدرک کارشناسی ارشد.
 • مقاله های نوشته شده
 • پروپوزال

مراقب باشید تا اصل مدارک خود را در اختیار دانشگاه مقصد قرار ندهید. ممکن است هرگز آن را پس نگیرید. پس چند کپی از تمامی مدارک را نزد خود نگه دارید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا

میانگین شهریه مورد نیاز شما برای یک سال کامل جهت ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی، حدود 34 هزار دلار و برای کارشناسی ارشد و دکتری، 20 هزار دلار می باشد. عوامل موثر بر تعیین هزینه دانشگاه:

 • نوع بورسیه شما
 • رتبه دانشگاه
 • رشته انتخاب شده
 • واحد های درسی

به همین دلیل شناخت رتبه یا همان رنکینگ دانشگاه های کانادا، بسیار کمک کننده است.

تحصیل در کانادا

اعتبار و رتبه بندی دانشگاه ها برای تحصیل در کانادا

کشور کانادا در تمامی استان های خود دارای دانشگاه های بسیار معتبر با درجه بندی مختلف است که هر کدام از آن ها به صورت تخصصی در چند رشته خاص، به دانشجویان خدمات می دهند.

 کشور کانادا دارای 47 دانشگاه مختلف است که هر کدام اعتبار و رتبه بندی عالی دارند.

 • دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا جزو 50 دانشگاه برتر جهان هستند.
 • هفده مورد دانشگاه دیگر رتبه زیر 500 جهانی را دارند.
 • بیست و هفت دانشگاه دیگر جزو 1000 دانشگاه برتر جهانی اند.

ده دانشگاه برتر کانادا به ترتیب شامل:

 1. تورنتو
 2. مک گیل
 3. بریتیش کلمبیا
 4. آلبرتا
 5. مونترال
 6. مک مستر
 7. واترلو
 8. وسترن
 9. کلگری
 10. اتاوا

شما باید با دقت درباره هر یک تحقیق کرده، شهریه آن ها را معلوم و جهت تحصیل در مقاطع مختلف، با اساتید آن دانشگاه ارتباط برقرار کنید. کاری که کارشناسان هلیکا به سرعت برای شما انجام می دهند!

در پایین لینکی برای شما قرار داده ایم که به صورت کامل دانشگاه های کانادا (اعم از دانشگاه های دولتی و خصوصی)، رنکینگ دانشگاه های کانادا و شرایط پذیرش تحصیلی آن ها را به صورت کامل برای شما شرح داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر روی آن کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: دانشگاه های کانادا

برای تحصیل در کانادا به چه آزمون های ورودی نیاز است؟

دانشگاه های کانادا نسبت به ثبت نام، پروسه سخت گیرانه ای ندارند. در ابتدا نیاز دارید تا از نظر تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسوی در مرحله خوبی باشید. 

 • نمره آیلتس مورد نیاز برای قبولی در دانشگاه های کانادا از مقطع کارشناسی باید 6 به بالا باشد. این میزان برای کارشناسی ارشد 6.5 و برای دکترا و پس از آن، حداقل 7 نمره نیاز دارد.
 • میزان نمره تافل برای قبولی در دانشگاه های کانادا با 79، 86 و 90 برای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و بالاتر از آن نیاز است.
 • نمره PTE سه مقطع باید حداقل از 50 برای کارشناسی، 65 برای ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر باشد.
 • CAEL نیز فقط برای مقطع کارشناسی با حداقل نمره 70 قابل قبول است.

لازم به ذکر است که اهمیت ارائه مدرک GRE شانس قبولی شما در تمامی دانشگاه ها را چند برابر خواهد کرد!

تحصیل در رشته های غیر پزشکی نیاز به مقالات و رزومه شما دارند و آزمون ورودی نیاز ندارید. 

تحصیل در کانادا

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

بسیاری از افراد که به عنوان ویزیتور یا توریست به این کشور می آیند، می توانند درخواتس ویزای تحصیلی بدهند. البته باید بدانید که مدت ویزای توریستی کانادا 6 ماهه است و اگر دوره ای که در آن شرکت می کنید در همین حدود طول می کشد، دیگر نیازی به درخواست ویزای تحصیلی کانادا را ندارید. اما اگر مدت تحصیل شما بیشتر از این مقدار است، باید برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید.

اگر میخواهید که در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه لینک صفحه تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی را برای شما قرار داده ایم که در آن به صورت مفصل به نحوه درخواست و مراحل آن، هزینه های درخواست ویزای تحصیلی، مدت زمان آن، مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا یتحصیلی کانادا، شرایط تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی، مزایای آن و مدرک زبان مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی این کشور پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

تحصیل در رشته پزشکی کشور کانادا

اگر در مقطع پزشکی قصد تحصیل در کانادا را دارید؛ باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • آزمون DAT برای رشته هایی همچون شیمی، زیست و… را باید بدهید و در آن موفق شوید.
 • گواهی (NDEB Board Exam) را پس از فارغ التحصیلی از رشته دندانپزشکی جهت ورود به بازار کار کسب کنید.

حتما با مشاور مهاجرت خود نسبت به گواهی و آزمون های مورد نیاز هر دانشگاه صحبت کنید. ممکن است برخی از دانشگاه ها روند خاص خودشان را جهت ثبت نام دانشجویان داشته باشند.

بورسیه تحصیلی کانادا

اگر برای کشوری غیر از کانادا برای ادامه تحصیل اقدام می کردید؛ متوجه می شدید که اکثر آنها بورسیه ای برای دانشجویان در مقطع کارشناسی در نظر نمی گیرند و فرد خودش باید از پس تمام هزینه ها بر بیاید. 

کانادا جزء معدود کشورهایی است که برای سه مقطع اصلی، فاند و بورسیه ارائه کرده است که این شانس بزرگ در مقاطع بالا تر، بیش تر نیز خواهد بود! 

بورسیه های مختلف برای تمامی دانشجویان کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف با توجه به آخرین تغییرات 2022 تا 2023 برای اپلای دانشجویان گرد هم آمده است. 

برای اطلاع از کامل ترین لیست دانشگاه ها و لیست جزئیات مربوط به هرکدام از آن ها با مشاورین هلیکا در ارتباط باشید.

 بورسیه تحصیل در کانادا مقطع تحصیلی
بورسیه دانشجویان خارجی دانشگاه بریتیش کلمبیاکارشناسی، ارشد
بورسیه تحصیلات تکمیلی ونیردکتری و بالاتر از آن
دانشگاه منیتوباکارشناسی ارشد، دکتری
بورسیه مقطع کارشناسی دانشگاه واترلوکارشناسی، ارشد و دکتری
دانشگاه اتاواکارشناسی، ارشد، دکتری، دیپلم تحصیلات تکمیلی و…
دانشگاه لستر بی پیرسونکارشناسی
دانشگاه آلبرتاارشد، دکتری
دانشگاه کنکوردیاکارشناسی، ارشد، دکتری، دیپلم
سیمون فریزربورس پیشرو
دانشگاه مک گیلارشد، دکتری
دانشگاه مونترالکارشناسی، ارشد، دکتری
دانشگاه مک کالارشد، دکتری

 

تحصیل در کانادا

تغییر رشته و محل تحصیل در کانادا

گاهی اوقات ممکن است که بعضی از افراد تصمیم به تغییر رشته تحصیلی خود در کانادا را داشته باشند یا اینکه بخواهند دانشگاه محل تحصیل خود را ( به دلایلی مثل مسافت و … ) تغییر دهند. البته برای این کار باید مراحلی را طی کرد. مرحله اول ارزیابی شرایط ویزای تحصیلی است و مرحله دوم اطلاع دادن به اداره مهاجرت کانادا می باشد.

درباره نحوه چگونگی این کار به صورت مفصل در صفحه تغییر رشته و محل تحصیل در کانادا پرداخته ایم که لینک آن را در زیر برای شما قرار داده ایم. از دیگر مواردی که در این صفحه پوشش داده شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اقامت در کانادا پس از تحصیل
 • شرایط تغییر رشته و محل تحصیل در کانادا
 • هزینه تغییر رشته و محل تحصیل
 • مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا
 • و …

بیشتر بخوانید: تغییر رشته و محل تحصیل در کانادا

کار دانشجویی حین تحصیل در کانادا

شما می توانید درخواست خود را برای کار و تحصیل به صورت همزمان ارائه دهید و مطمئن باشید از آن پشتیبانی می شود. 

البته ساعات کار محدودی بسته به شرایط شما در نظر گرفته می شود که از 20 ساعت کار در هفته به صورت پاره وقت تا کار به صورت تمام وقت در زمان تعطیلات می تواند باشد.

 جهت برخورداری از شرایط کار در زمان تحصیل باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • دانشجوی تمام وقت کشور کانادا باشید.
 • مجوز تحصیل در کشور کانادا برای شما صادر شده باشد.
 • موسسه ای که در حال تحصیل در آن هستید؛ معتبر و قابل قبول باشد.
 • شرکت در برنامه ای آکادمیک که باعث شده گواهی حداقل شش ماهه، مدرک یا دیپلم به شما داده شود.
 • از سین نامبر کانادا برای دریافت مزایای کاری برخوردار باشید.

درآمد شغل های پاره وقت دانشجویی در کانادا

 • کارآموزی مدیریت شبکه های اجتماعی ساعتی 30 دلار
 • کارآموزی دیجیتال مارکتینگ ساعتی 30 دلار
 • دستیار کلینیک بطور ساعتی بین 19 تا 24 دلار
 • گارسون 15 تا 19 دلار
 • پرستاری ساعتی 24 دلار
 • صندوقداری ساعتی  15.5 دلار
 • دلیوری غذا ساعتی 16.5 دلار
 • مونتاژ خودرو ساعتی 22 دلار
 • حسابداری ساعتی 20 دلار
 • فروشندگی ساعتی 18 دلار
 • معلم خصوصی ساعتی 20 دلار

تحصیل در کانادا

چگونه در کانادا محل اقامت یا خوابگاه دانشجویی پیدا کنیم؟

 • اقامت در خانه های دانشجویی که در نزدیک محل دانشگاه یا محوطه آن ساخته شده اند یا زندگی در خوابگاه، دارای اجاره ی ماهانه به ترتیب از 400 تا 800 و از 550 تا 600 دلار است.
 • اجاره خانه های مبله یا یک اتاق از یک خانه اشتراکی که افراد مختلفی در هر طبقه از آن زندگی می کنند هم برای آشنا شدن و قوی شدن ارتباط شما با افراد محلی کمک کننده است.
 •  اجاره ماهانه این خانه ها را باید از سایت های مخصوص به دست بیاورید و برای اطلاع از هزینه های دقیق، با یک فرد کاربلد در ارتباط باشید.

تحصیل در کانادا و بیمه سلامت دانشجویان به چه صورت است؟

بیمه سلامت دانشجویان در کانادا به دو بخش رایگان و شرکت های خصوصی تقسیم می شود. کشور کانادا برخورداری از بیمه سلامت را برای دانشجویان در حال تحصیل الزامی کرده است.

 حال باید پیش از اقدام برای تحصیل در شهر و دانشگاه مورد نظرتان دقت کنید که شهر شما خدمات بیمه را به صورت رایگان اجرا می کند یا خیر.

 در غیر این صورت باید تحت نظر شرکت های خصوصی باشید که هزینه های متفاوتی داشته و باید پس از تحقیقات فراوان، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

خوشبختانه برخی دانشگاه ها دانشجویان خود را به صورت خودکار بیمه سلامت کرده یا شما را به بهترین موسسه های بیمه معرفی می کنند!

تحصیل در کانادا

تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به کاری

دولت کانادا به دانشجویانی که در این کشور تحصیل کرده اند، پس از اتمام تحصیلات شان 6 ماه فرصت می دهد تا به دنبال کار و شغلی مناسب برای خود بگردند که این برنامه به اختصار PGWP نامیده می شود. افرادی که قصد درخواست ویزای کاری کانادا را دارند باید حداقل 8 ماه در یکی از موسسات آموزش عالی این کشور تحصیل کرده باشند. همچنین مدارکی مثل:

 • تاییدیه رسمی مدرک تحصیلی
 • جواز معتبر تحصیل
 • پاسپورت یا گذرنامه
 • عکس گذرنامه

را نیز داشته باشید.

اگر می خواهید که درباره تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری این کشور اطلاعات بیشتری بدست آورید، ما به صورت کامل به بررسی جزئیات و مواردی که به آن نیاز دارید، در صفحه تبدیل ویزای تحصیلی به کاری کانادا پرداخته ایم. مواردی که در این صفحه به آن پرداخته ایم عبارتند از:

 1. تبدیل ویزای تحصیلی به کاری کانادا برای دانشجویان بین اللمی خارج از کشور
 2. اقامت در کانادا پس از تحصیل
 3. شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کانادا
 4. ازمون LMIA برای اخذ ویزای کاری در کانادا
 5. هزینه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کانادا
 6. مراحل گرفتن ویزای کاری کانادا
 7. و …

بیشتر بخوانید: تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری

بررسی بازار کار و رشته های تحصیلی در کانادا

کانادا کشوری پر از مشاغل مختلف است که کار در آن برای تمامی افراد به شرط ماهر بودن راحت و آزاد است!

 وجود خدمات رفاهی موجود برای مهاجرین و شغل های پردرآمد باعث شده تا این کشور، به یک کشور چند ملیتی که برای تمامی افراد تجربه عالی شهروندی را فراهم می کند؛ بدل گردد. 

بر پایه گزارشات اعلام شده آمار جذب شغل در سال های پیش از کرونا بیش از 140 هزار مجوز در سال بود که شیوع بیماری کرونا و بالا گرفتن درصد بیکاری، باز هم نتوانست جلوی پیشرفت اقتصاد این مرز و بوم را بگیرد و کانادا را بار دیگر در صدر پر درآمد ترین کشور ها از نظر شغلی تبدیل کرد.

از مجموعه شغل هایی که بیشتر توسط دولت کانادا برای تایید اپلای شما اثر گذار است:

 • جراح
 • روانپزشک
 • دندانپزشک
 • مدیر خدمات
 • مهندسی
 • مدیر ساخت و ساز
 • مدیریت فناوری اطلاعات
 • وکیل
 • خلبان
 • مدیریت بازاریابی 
 • بازاریابی دیجیتال

سایر روش های مهاجرتی به کانادا

کشور کانادا غیر از مهاجرت تحصیلی، برنامه های مهاجرتی مختلفی دارد که از طریق آن ها می توانید برای درخواست پناهندگی و اقامت این کشور اقدام کنید.برخی از این برنامه ها عبارتند از:

 • مهاجرت متخصصین به کانادا (شامل پزشکان، مهندسان، معماران و …) که خود به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود.
 • مهاجرت از طریق پرستاری در منزل
 • مهاجرت از طریق یکی از خویشاوندان نزدیک در کانادا
 • مهاجرت کارآفرینان به کانادا (ویزای استارتاپ StartUp)
 • مهاجرت خود اشتغالان به کانادا (ویزای فریلنسری)
 • و برنامه مهاجرت استانی PNP که خود به بخش های مختلفی دسته بندی می شود که هر استان با توجه به نیاز های خود برنامه های مختلفی دارد

اگر می خواهید که درباره سایر راه های مهاجرتی کانادا اطلاعات بیشتری بدست آورید، ما در صفحه مهاجرت به کانادا به صورت جامع و کامل به این موضوع پرداخته ایم و همه جوانب ممکن را بررسی کرده ایم که لینک آن را در زیر برای شما قرار داده ایم.

تحصیل در کانادا

بهترین وکیل مهاجرت به کانادا در تهران و کانادا

بهره مند شدن از وکلای ایرانی جهت مهاجرت  به کانادا می تواند شما را به راحتی جلو بیندازد. 

مسلما وکلا اطلاعات کامل تری نسبت به جدیدی ترین شرایط اپلای، آفر های تحصیلی و شغلی و رتبه و مدارک مورد نیاز هر دانشگاه دارند.

شرایط بهترین وکیل مهاجرتی به کانادا

 • داشتن مدرک و مجوز کار در دو کشور به طور همزمان (مجوز کار وزارت علوم و مجوز کار اداره مهاجرت کانادا)
 • وجود مجوز برای تاسیس شرکت
 • برخورداری از کد رهگیری برای اطلاع از وضعیت شرکت توسط مراجعین
 • قرار داشتن اطلاعات وکیل قانونی مهاجرت در سایت اداره مهاجرت کانادا

اگر فردی که با او مشورت می کنیم در کانادا نیز حضور داشت تا به صورت رو در رو در تمامی مراحل ما را حمایت میکرد؛ موضوع بسیار راحت تر می شد.

خوشبختانه شرکت مهاجرتی هلیکا دارای دو شعبه در ایران و کانادا است تا به صورت همزمان، پیش از اقدام به مهاجرت و تحصیل در کانادا و پس از استقرار در خاک کشور مقصد، توسط وکلای خود شما را راهنمایی کند. 

اگر شما هم سوالات بیشتری در زمینه مهاجرت به کانادا دارید، همکاران ما در شرکت مهاجرتی کانادا هلیکا آماده ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه به شما هستند. کافیست با ما تماس بگیرید. یا از این صفحه وقت مشاوره دریافت کنید.

تلفن:‌ 021۲۲۴۱۸۸۷۷

 

تلفن تماس هلیکا در ایران